Slovensko nie je terárium a zákaz poľovníctva je hazard, ostro kritizuje Matečná progresívca Wiezika

Gabriela Matečná
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. októbra, 10:55

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) upozorňuje na vážne riziká prípadného celoplošného zákazu poľovníctva na Slovensku. Poľovníctvo plní podľa agrorezortu významné verejnoprospešné funkcie pre krajinu a obyvateľov. Celoplošný zákaz poľovníctva by tak mal vážne dôsledky na občanov, poľnohospodárstvo, prírodu aj veterinárnu bezpečnosť Slovenska. Konštatovala to v pondelok na tlačovej konferencii ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná.

Chránia krajinu a kŕmia zver

Reagovala pritom na vyjadrenie europoslanca za koalíciu PS/SPOLU Michala Wiezika na sociálnej sieti, ktorý uviedol, že je za celoplošný zákaz poľovníctva na Slovensku. Europoslanec neskôr svoj výrok poopravil.

„Poľovníci plnia významné verejnoprospešné funkcie. Či už ide o ochranu pred nebezpečnými veterinárnymi ochoreniami alebo zabraňovanie rozširovaniu inváznych druhov zvierat, ktoré môžu ohroziť našu faunu. Poľovníci pomáhajú chrániť naše polia a lesy pred poškodením a zničením premnoženou zverou a udržiavajú rovnováhu medzi početnosťou zveri a jej prostredím. Poľovníctvo je významná súčasť našej histórie a tradícií. Poľovníci sa starajú o to, aby zver netrpela hladom či smädom a starajú sa o ňu a jej prostredie počas celého roka. Rozvíjajú taktiež poľovnícku kynológiu, im vďačíme za naše tri národné plemená a udržiavajú a rozvíjajú sokoliarstvo, ktoré sa nám len nedávno podarilo zapísať na Národný zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. O to všetko by sme prišli. Návrh zakázať poľovníctvo z dielne koalície PS/SPOLU preto považujeme za absolútne scestný,“ uviedla Gabriela Matečná.

Zachovávajú genofond karpatského jeleňa

Poľovníci sú aj súčasťou tvorby a ochrany životného prostredia. Slovensko je jednou z krajín, vďaka ktorej sa darí zachovávať pôvodný genofond karpatského jeleňa. Práve vďaka starostlivosti poľovníkov sa pôvodnými karpatskými jeleňmi zo Slovenska zazverujú krajiny Karpát a celej Karpatskej kotliny.

„Poľovníci pomáhajú riešiť čoraz častejšie situácie, keď sa zver, najmä diviačia, dostáva do našich miest, na sídliská, do blízkosti ľudských obydlí. Zároveň pomáhajú riešiť situácie, keď dôjde ku kolízii zveri s automobilmi, odstraňujú usmrtené telá zvierat. Taktiež čistia prírodu po nezodpovedných turistoch. Vytvárajú vetrolamy, zachraňujú zver počas poľnohospodárskych prác. Vytvárajú vodné zdroje najmä pre malú zver, čo je práve v dobe klimatickej zmeny o to dôležitejšie. A to všetko neraz na vlastné náklady a vlastnými rukami. V neposlednom rade spolupracujú s políciou pri odhaľovaní pytliakov, ale aj ľudí, ktorí ničia prírodu napríklad jazdou na štvorkolkách,“ zosumarizovala riaditeľka odboru poľovníctva MPRV SR Bibiana Kapustová.

SNS podľa Matečnej nedovolí, aby bolo poľovníctvo na Slovensku zakázané, pretože to poškodí nielen ľuďom, ale ohrozí to slovenskú prírodu, poľnohospodárstvo a potravinovú, veterinárnu bezpečnosť Slovenska.

„Je to hazard s našou krajinou. Chcela by som preto apelovať na zdravý rozum – Slovensko a jeho občania nie sú terárium, z ktorého si pán Wiezik a koalícia PS/SPOLU môže robiť pokusné laboratórium ekologického aktivizmu,“ uzavrela Matečná.

Malo ísť o vtipný komentár

Europoslanec za koalíciu PS/SPOLU a známy ekológ Michal Wiezik na sociálnej sieti uviedol, že je za celoplošný zákaz poľovníctva na Slovensku. Neskôr svoje tvrdenie poopravil.

„Samozrejme z mojej strany išlo o sarkazmus. Poľovníctvo určite nemienim rušiť. Riešim konkrétne aspekty poľovníctva ako je kvóta na lov vlka, ktorú by som rád videl nulovú a riešim bezzásahové územia, kde poľovníctvo nebude možné, na úrovni 5 až 10 percent rozlohy Slovenska. Rušenie poľovníctva rád prenechám občanom a spoločenskej kultúre,“ reagoval pre agentúru SITA Wiezik.

Koalícia PS/SPOLU reagovala na výrok svojho europoslanca tým, že z jeho strany malo ísť len o vtipný komentár. Poľovníctvo PS/SPOLU neplánuje zakázať.

„Členka vlády ignoruje reálne problémy Slovenska a s vážnou tvárou urobí tlačovku ku vtipnému komentáru nášho europoslanca na Facebooku. PS/SPOLU samozrejme nechce zakázať poľovníctvo. Krajine by viac pomohlo, keby sa SNS vyjadrila k podstatným problémom, s ktorými za štyri roky neurobili vôbec nič, napríklad k nášmu návrhu zákona Lex Haščák, ktorý reálne oseká chápadlá oligarchom v zdravotníctve a médiách,“ uzavrela v reakcii koalícia PS/SPOLU.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela MatečnáMichal Wiezik
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRPS Progresívne SlovenskoSPOLU – občianska demokracia