Slovensko ostáva napriek pretrvávajúcim suchám sebestačné v produkcii obilnín, pestovatelia však varujú pred nedostatkom krmív

Situácia so suchom sa po predchádzajúcom daždivom období mierne zlepšila. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), extrémne teplo ostalo na Slovenskom Rudhohorí, na Dolnom Zemplíne v okolí Michaloviec a Sobraniec.

Obdobie žatvy na Slovensku prechádza do druhej fázy. Poľnohospodári už pokosili viac ako 96 % repky a viac ako 91 % hustosiatych obilnín.

Medzi regiónmi pre pretrvávajúce sucho vznikajú priepastné rozdiely v kvalite úrod, medzi chotármi aj v rámci podniku. V okrese Trnava a Galanta poľnohospodári hovoria o podpriemernej úrode obilnín, zato v okrese Topoľčany je výsledok žatvy dobrý. Aj napriek pretrvávajúcemu suchu ostáva Slovensko sebestačné v produkcii hustosiatych obilnín.

„Nedostatkom vlahy trpia nielen plodiny letného a jesenného zberu, ale výrazný bude aj nedostatok krmovín a krmív pre živočíšnu výrobu,“ uviedla SPPK.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora