Slovensko potrebuje akútne zmeniť stav ovzdušia a energetiky, podľa Budaja ide o najvážnejší problém

ovzdušie
Foto: ilustračné, Getty images

Slovensko potrebuje akútne zmeniť stav ovzdušia a energetiky. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Envirorezort chce podľa neho v najbližšej dobe dosiahnuť výrazné zníženie spaľovania uhlia.

„Slovenská republika je upozorňovaná aj európskymi inštitúciami na veľké množstvo prachových častíc, na veľké množstvo látok, ktoré škodia ľudskému zdraviu či na to, že ročne zomiera päťtisíc ľudí, ktorí by nemuseli zomrieť, keby nebolo znečisteného ovzdušia,“ povedal Budaj. Minister považuje práve ovzdušie za najvážnejší problém životného prostredia na Slovensku.

Budaj podporuje iniciatívu Klíma ťa potrebuje

Budaj dnes opätovne vyjadril podporu iniciatíve Klíma ťa potrebuje, ktorej petíciu s vyše 127-tisíc podpismi prerokujú poslanci Národnej rady SR (NR SR) v marci. Slovensko podľa neho potrebuje robiť kroky v súvislosti s riešením klimatickej krízy.

Podporu petícii vyjadrili aj viacerí poslanci hnutia OĽaNO. Tí na tlačovej konferencii uviedli, že téma životného prostredia a riešenia klimatickej krízy bude patriť medzi priority hnutia.

Potreba zintenzívniť environmentálne vzdelávanie

Poslanec Jozef Bubnár (OĽaNO) vníma potrebu zintenzívniť environmentálne vzdelávanie a výchovu na školách. Mnohé deti dnes podľa neho vnímajú klimatickú krízu príliš abstraktne a majú pocit, akoby hrozby spojené s klimatickou krízou vnímali spôsobom, ako by šlo o niečo, čo nie je reálne.

Bubnár preto vníma zintenzívnenie vzdelávania ako spôsob, vďaka ktorému si deti budú vedieť zreálniť dopady klimatickej krízy a jej vplyv na ich život.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Budaj