Slovensko sa uchádza s chovom lipicanov o zápis do svetového zoznamu UNESCO

Lipicani, kone
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Chov lipicanov sa uchádza o zápis do svetového zoznamu UNESCO. Slovensko má vďaka tomuto najstaršiemu kultúrnemu plemenu koní v Európe šancu získať v poradí deviaty zápis vo svetovom zozname nehmotného kultúrneho dedičstva. Informuje o tom Ministerstvo pôdohospodárstva SR na sociálnej sieti.

„Na nominácii sa podieľali kolegovia z Národného Žrebčína Topoľčianky, ktorí sa chovom tohto plemena zaoberajú už 100 rokov. O zápise tradície chovu lipicanov mal výbor rozhodovať už koncom minulého roka. Napokon pre veľké množstvo predložených nominácií bolo rozhodovanie presunuté na rok 2023,” upresňuje rezort.

Prvé záznamy o chove plemena na Slovensku pochádzajú z 18. storočia. Morfologické, fyziologické a biologické vlastnosti lipicanov boli dôvodom obľúbenosti u šľachty ako aj u drobných súkromných chovateľov. Topoľčianske stádo má v súčasnosti zhruba 40 lipicanských kobýl, tri až štyri kmeňové žrebce a dorast kobyliek a žrebčekov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRNárodný žrebčín TopoľčiankyUNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie