Slovensko si pripomína Medzinárodný deň biodiverzity, ochranári upozorňujú na ohrozené druhy

Plamienka driemavá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko si v sobotu pripomína Medzinárodný deň biodiverzity. Pri tejto príležitosti ochranári upozorňujú na ohrozené druhy. Plamienka driemavá, sova s tvárou pripomínajúcou srdce, sa tiež ocitla na zozname druhov, ktorých populácia na Slovensku za posledné desaťročia rapídne klesla.

V súčasnosti patrí medzi najvzácnejšie a najviac ohrozené sovy, aké na Slovensku hniezdia. Informoval o tom Tomáš Veselovský z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Viacero faktorov úbytku plamienok

„Plamienka driemavá je na Slovensku jedným zo symbolov, ako rýchlo a zároveň nenápadne dokáže miznúť druh z voľnej prírody. V nížinných oblastiach kedysi hniezdila takmer v každej obci. Dnes spočítame páry na prstoch jednej ruky. Minulý rok sme evidovali hniezdenie piatich párov na západnom Slovensku, ktoré spolu vyviedli 55 mláďat, čo bol nový slovenský rekord plamienok za posledné roky. Štyri páry dohľadali členovia Ochrany dravcov na Slovensku a Štátnej ochrany prírody SR na juhozápade krajiny, jedno hniezdenie bolo zistené v okrese Partizánske,“ priblížil Kristián Bacsa z Ochrany dravcov na Slovensku.

Tento rok sa zatiaľ podarilo potvrdiť hniezdenie plamienok na dvoch lokalitách spolu s piatimi mláďatami. Akustickým monitoringom ochranári odhalili nové lokality výskytu druhu aj na východnom Slovensku, na informácie o úspešnom hniezdení ešte čakajú.

Za úbytkom plamienok je viacero faktorov. Ochranári spomínajú najmä to, že hniezdo si nestavajú, využívajú rôzne dutiny v podkroviach hospodárskych budov, ktoré sa ale pri rekonštrukcii často uzatvoria, čím priestor zanikne.

Hlavnou potravou je hraboš poľný

„Ďalšie nebezpečenstvo predstavujú jedy, keď plamienka skonzumuje myš alebo potkana otráveného prípravkom proti hlodavcom. Objavili sa aj prípady plamienok prilepených na lepovej pasci na hlodavce. Množstvo plamienok uhynie na cestách, po kolízii s autami. V úzkych pásoch vegetácie okolo ciest totiž tieto sovy lovia, keď na intenzívne obrábaných, sterilných poliach nenachádzajú dostatok potravy,“ vysvetlil Veselovský.

Doplnil, že medzi hlavnú potravu plamienok patrí hraboš poľný, teda hlodavec, ktorý poľnohospodárom spôsobuje značné škody na poľnohospodárskych plodinách.

„Plamienka tak patrí k tým druhom dravcov a sov, ktoré pomáhajú poľnohospodárom chrániť úrodu. Preto nás nesmierne potešilo, že na jednej hniezdnej lokalite plamienok sme v búdke objavili až päť vyliahnutých mláďat. Navyše, v rovnakom areáli, dokonca v jednej budove, hniezdi v ich blízkosti aj sokol myšiar a sova obyčajná. Ide o ojedinelý prípad vzájomného spolužitia inak konkurenčných druhov,“ dodal Veselovský.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Kristián BacsaTomáš Veselovský
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku