Slovenský pozemkový fond spúšťa elektronické podpisovanie odosielanej korešpondencie

Podpis, elektronický podpis
Ukončenie a vyhodnotenie skúšobnej prevádzky elektronického podpisovania je naplánované do konca roka 2021. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský pozemkový fond (SPF) spúšťa v skúšobnej prevádzke podpisovanie odosielanej korešpondencie kvalifikovaným elektronickým podpisom. Cieľom je vybavovanie väčšiny typov žiadostí výhradne v elektronickej forme. Fond o tom informoval vo štvrtok.

V súčasnosti sú už všetky právnické osoby a podnikatelia povinní mať aktivovanú elektronickú schránku a vykonávať úkony voči fondu a doručovať mu písomnosti elektronicky do elektronickej schránky. V prípade nedodržania elektronickej formy komunikácie SPF začne týchto žiadateľov upozorňovať na povinnosť elektronického doručovania písomností.

Pripravuje sa aj podpisovanie zmlúv

Fyzickým osobám – nepodnikateľom bude SPF odpovedať elektronicky podpísanými záznamami v prípadoch, keď takýto žiadatelia doručia podanie do elektronickej schránky fondu podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Pripravované je tiež elektronické podpisovanie zmlúv za predpokladu, že druhou zmluvnou stranou bude niektorý z vyššie uvedených subjektov.

Pribudnú elektronické formuláre

Za účelom skvalitnenia a zjednodušenia elektronickej komunikácie so žiadateľmi SPF plánuje do konca tohto kalendárneho roka zverejniť na svojej internetovej stránke elektronické formuláre s možnosťou podpisovania kvalifikovaným elektronickým podpisom.

Ukončenie a vyhodnotenie skúšobnej prevádzky elektronického podpisovania je naplánované do konca roka 2021, s predpokladom, že od 1. januára 2022 bude fond komunikovať s vyššie uvedenými typmi žiadateľov už len elektronicky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fond