Slovenským chovateľom ošípaných sa darí zvyšovať odchov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Pixabay.com

V roku 2018 sa očakáva odchov na úrovni 27,5 odstavčiat na prasnicu a rok.

Slovenským chovateľom ošípaných sa darí zvyšovať odchov. V roku 2018 očakávajú odchov na úrovni 27,5 odstavčiat na prasnicu a rok. Pozitívne pre nich vyznieva aj výroba jatočných ošípaných v predpokladanej výške 90 tisíc ton, čo je viac oproti minulému roku o 10 %. Spotrebu bravčového mäsa odhadujú na úrovni 36,5 kg na osobu. Oproti roku 2014, kedy bola najnižšia, sa spotreba zvýšila o 7,0 kg. Informovala o tom Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) na svojej internetovej stránke.

Pozitíva aj negatíva

Predseda zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku (ZCHOS) Andrej Imrich v roku 2018 pozitívne hodnotí okrem iného zlepšenie parametrov úžitkovosti a pozitívne vníma aj podporu z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR z tzv. zelenej nafty, kde boli do budúceho roka zahrnuté aj ošípané. V roku 2018 sa ZCHOS musel podľa svojho predsedu vysporiadať s extrémnymi negatívami výskytu Afrického moru ošípaných (AMO), ktorý zapôsobil v rámci Európy. V tejto súvislosti nastal pretlak jatočných ošípaných v krajinách s výskytom AMO. Z tohto dôvodu na jednej strane ponuka rapídne stúpla a na druhej strane cena jatočných ošípaných podľa Imricha klesla na tak nízku cenu, že viacerí chovatelia sa rozhodli znížiť výrobu, respektíve až zrušiť chov ošípaných.

Situácia by mohla byť lepšia

Realizačná cena jatočných ošípaných je od začiatku roka 2018 na úrovni približne 1,13 eur za kilogram živej hmotnosti. Cena je podľa ZCHOS veľmi blízko najnižšej ceny z roku 2015, keď v dôsledku embarga Ruskej federácie klesla na úroveň 1,10 eura za kg živej hmotnosti. V porovnaní s cenou za minulý rok dosiahnu chovatelia na Slovensku nižšie tržby o 13,5 mil. eur, čo je podľa ZCHOS na pokraji likvidácie chovu ošípaných na Slovensku. ZCHOS nie je v uplynulom roku spokojný ani s podporou štátnych prostriedkov za služby, keď oproti minulému roku výška podpory bola len tretinová. Momentálna situácia nie je podľa chovateľov naklonená pre chov ošípaných na Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia