Smrť muža na Liptove oživila spor medzi poľovníkmi a ochranármi. Aké sú riešenia, aby sa tragédia neopakovala

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď hnedý
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prípad úmrtia 57-ročného muža na Liptove opäť rozpútal debatu o súžití medveďa s človekom. Podľa najnovších informácií za útokom, ktorý sa skončil smrťou, totiž stojí práve toto zviera.

Muž mal na hlave, krku a boku poranenia, ktoré boli spôsobené pohryzením. „Predbežná správa z pitvy nebohého hovorí, že zomrel na následky poranení, ktoré zodpovedali zraneniam spôsobených útokom medveďa,“ informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Už v pondelok Lesy SR uviedli, že tento deň sa zrejme zapíše ako prvý známy stret medveďa s človekom, ktorý sa skončil smrťou človeka. Na mieste, kde ležalo telo muža, totiž našli čerstvé stopy medveďa.

Zavádzanie?

Hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová zároveň upozornila, že žiadosti na regulačný odlov medveďov sú dlhodobo zamietané ako neopodstatnené. „To má vplyv na neúnosný nárast medvedej populácie, čo dokazujú aj fakty výskytu medveďov v oblastiach, ktoré pre tieto šelmy nie sú prirodzené,“ vyjadrila sa.

Ministerstvo životného prostredia však odmieta tvrdenia, že by štátne lesy žiadali tento alebo minulý rok o odstrel medveďa. Ich stanovisko považuje za zavádzajúce.

„Ministerstvo v súvislosti s vyjadreniami Lesov SR konštatuje, že z lokality Liptova, ani z oblasti Liptovská Osada neregistruje žiadnu požiadavku o odstrel medveďa,“ uviedol tlačový odbor.

V mene rezortu vyjadril poľutovanie nad smrťou muža, ktorá nastala mimo vyznačených turistických chodníkov, čiže v prirodzenom prostredí zvieraťa.

Poľovníci sa bránia

Envirorezort odmieta zneužitie nešťastia na kampaň poľovníkov proti ochrane prírodného bohatstva Slovenska, ku ktorému patria aj medvede, vlky a rysy. Poľovníci sa bránia, že nespustili žiadnu kampaň.

Vyjadrenie ministra považujú za snahu prekryť tragédiu útokom na poľovníkov a tiež za „schizofréniu a neschopnosť ministerstva životného prostredia problém s neúnosne vysokými stavmi medveďa na Slovensku riešiť“.

„Zároveň potvrdzujú aj neschopnosť niesť za svoje rozhodnutia a ich dôsledky zodpovednosť,“ uviedla Slovenská poľovnícka komora. Podľa nej sa medvede vo zvýšenej miere vyskytujú v ľudských sídlach, kde nemajú čo robiť.

Zásahový tím

Predpisy v oblasti ochrany medveďa sa od volieb 2020 nezmenili. Vznikol však Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorého členovia začali zasahovať proti takzvaným kontajnerovým medveďom. Jedno zviera odstránili vlani a dve tento rok. 

„To znamená, že v období, kedy si poľovníci zo štátneho podniku Lesy SR nepodali ani jednu žiadosť o odstrel medveďa, konala Štátna ochrana voči rizikovým medveďom rázne a úspešne,“ vyhlásil rezort životného prostredia.

Poľovníci to však nepovažujú za dostatočné riešenie.

„Dopady amaterizmu ministra Budaja a jeho Zásahového tímu sa, zdá sa, dostávajú do záverečnej fázy, keď začnú v slovenských lesoch zomierať ľudia, v slovenských podhorských obciach nastane vo večerných hodinách zákaz vychádzania, škody na majetku obyčajných ľudí začnú nekontrolovane rásť. Toto všetko sa deje už niekoľko rokov,“ uviedli.

Komora upozorňuje, že lov nepožadujú poľovníci, ale ľudia z vidieka, ktorí majú strach užívať svoje pozemky. Množiace sa problémy s medveďom podľa poľovníkov nevyrieši Zásahový tím, ktorý podľa hovorcu komory Alojza Kaššáka zlyháva.

Uviedol, že príklad môžeme vidieť na medveďovi v Sučanoch, ktorého chodia plašiť a strieľajú do neho gumené projektily, no medveď to ignoruje. „Ak si to zviera spojí s ľudskými pachmi, vychovávajú si medveďa, ktorý bude pri stretnutí s človekom agresívny. Naše argumenty však nikto nepočúva,“ dodal.

Ochranári: Strieľanie nepomôže

K problému majú čo povedať aj ochranári. Podľa Juraj Lukáča z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK sa dá počet medveďov na Slovensku len veľmi približne odhadnúť na tisíc kusov. Presné číslo je podľa neho však irelevantné.

Problém s medveďmi vidí inde a na riešenie otázky je potrebné zamerať sa na príčinu vzniku takzvaných problémových jedincov a následne na ich elimináciu.

Ako vysvetlil, desiatky rokov sa na Slovensku strieľali stovky medveďov a vôbec to nekorelovalo s konfliktmi medzi ľuďmi a medveďmi. Konfliktov bolo vždy relatívne rovnako. „Strieľanie nepomáha znižovaniu počtu konfliktov,“ povedal Lukáč.

Kaššák však tvrdí, že medveďov je na Slovensku príliš veľa. Hlavnou príčinou je to, že sa medveď začal loviť na výnimku. „Neznamená to, že sa odloví určitá časť prírastku, teda kvóta, ale lovia sa len individuálne, problémové jedince. Toto nie je dostatočné riešenie, lebo populácia ďalej narastá,“ vysvetlil.

Problémové jedince

Lukáč nepopiera, že sa na území vyskytujú aj problémové jedince. Je však podľa neho potrebné nájsť príčinu tohto javu a následne takéto jedince eliminovať. Paušálny odstrel nepovažuje za riešenie.

Problémové jedince sa podľa jeho názoru vyskytujú preto, lebo ľudia narúšajú sociálnu štruktúru a vzorce správania medveďov. „Narúšame to strieľaním a prikrmovaním. Čím menej do ich prirodzeného života zasahujeme, tým menej budeme mať problémov. Je potrebné uchovať psychicky dravú populáciu,“ vyjadril sa.

Podľa Kaššáka je problémom aj veľkoplošné poľnohospodárstvo, ktoré ponúka dostatok potravy pre medvede. „Medvedica si napríklad vlezie do kukurice, vytuční sa na zimu tak, že je pripravená na väčšie množstvo mláďat,“ objasnil.

V súčasnosti majú samice aj štyri mláďatá, kdežto v minulosti ich mali jedno či dve.

Možné riešenia

Ochranári upozorňujú, že už dávno bolo treba zakázať prikrmovanie medveďov. Lukáč poznamenal, že v oblasti, kde sa stala najnovšia nehoda, sú stovky vnadísk a krmovísk. „Ak by sme ich odstránili, medvede prestanú mať záujem chodiť k ľudským obydliam, pretože vedia, že od človeka nič nedostanú,“ povedal.

Ako príklad uviedol prikrmovanie zvierat v zoologických záhradách, ktoré keď uvidia človeka, žiadajú od neho potravu. „Toto isté sme spravili s divokými medveďmi v prírode,“ vysvetlil.

Podľa Kaššáka je potrebné problém riešiť nielen z pohľadu envirorezortu, ale treba doň zapojiť aj samosprávu, ministerstvo pôdohospodárstva a prostredníctvom neho poľovníkov.

„Bude musieť byť zasiahnuté do populácie a počet sa bude musieť znížiť. Veríme, že sa to nebude diať pri kontajneroch, ako sme to videli nedávno na medvedici a jej mláďati,“ dodal.

Ministerstvo v stanovisku uviedlo, že v súčasnosti rozhoduje o posilnení Zásahového tímu pre medveďa hnedého, ktorý dokáže reálne riešiť ochranu bezpečia a zdravia obyvateľov, ale aj životného prostredia.

„V tejto súvislosti by sme preto chceli vyzvať všetkých občanov, aby akékoľvek rizikové správanie medveďov hlásili na telefónnom čísle 0903 201 879,“ uzavrelo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz KaššákJuraj LukáčMarína Debnárová
Firmy a inštitúcie Lesoochranárske zoskupenie VLKLesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská poľovnícka komora