Sólymos hovorí o "legislatívnom chaosení" Budaja, zálohovaniu PET fliaš sa tak hádžu polená pod nohy

Sólymos, Ján Budaj
Bývalý minister životného prostredia Lászlo Sólymos a terajší minister Ján Budaj. Foto: Koláž WBN

Oddelene vyzbieraný odpad z iných zdrojov zahŕňa odpad z maloobchodného predaja, administratívy, ubytovacích, vzdelávacích či zdravotníckych služieb.

Tiež zahŕňa odpad zo stravovania a iných služieb a činností, pri ktorých je produkovaný odpad, ktorý má podobný charakter a zloženie ako odpad z domácnosti. Vyplýva to z materiálu, ktorý dnes schválila vláda.

Urgentné riešenie aplikačných problémov

Cieľom návrhu zákona je urgentne riešiť aplikačné problémy vyplývajúce z rozšírenej zodpovednosti výrobcov.

Ide napríklad o stabilizovanie vzťahov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov. Tiež povinnosť uhradiť náklady za zabezpečenie triedeného zberu a následného zhodnotenia odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v minimálne ustanovenej výške.

Tiež aj posun zverejnenia údajov potrebných na stabilizovanie systému kolektívneho nakladania s odpadom z obalov a odpadom z neobalových výrobkov.

Produkcia odpadov sa počas pandémie zvýšila

Rezort životného prostredia zároveň navrhol urgentne riešiť aplikačné problémy, ktoré vznikli aj v nadväznosti na vyhlásenie mimoriadnej situácie uznesením vlády Slovenskej republiky z dôvodu ochorenia COVID-19.

Na území Slovenskej republiky došlo k podstatnému zvýšeniu produkcie komunálnych odpadov v obciach a mestách, k aplikačným problémom v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov a až k nemožnosti niektorých subjektov plniť ustanovené povinnosti.

Preto návrh zákona zavádza niekoľko opatrení, ako je stabilizácia vzťahov v rámci systému rozšírenej zodpovednosti výrobcov, povinnosť uhradiť náklady za zabezpečenie triedeného zberu a následného zhodnotenia odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov v minimálne ustanovenej výške či posun zverejnenia údajov potrebných na stabilizovanie systému kolektívneho nakladania s odpadom z obalov a odpadom z neobalových výrobkov.

Zálohovaniu fliaš hádžeme polená pod nohy

Predseda mimoparlamentnej strany Most-Híd a bývalý minister životného prostredia László Sólymos pripomenul, že súčasný šéf životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO) pred polrokom v skrátenom legislatívnom konaní odsunul zavedenie zálohovania PET fliaš a plechoviek na rok 2023 a dnes vrátil jeho pôvodne navrhnutý termín, teda rok 2022.

Výrobcovia, ktorí budú systém zálohovania PET fliaš a plechoviek financovať a prevádzkovať, majú pre odsúvanie termínov podľa Sólymosa výrazne menej času.

Pri zavádzaní zálohovania je ďalej potrebné rozvrhnúť sieť automatov či adekvátne nastaviť logistiku na ich vyprázdňovanie. Tiež je nutný bezproblémový účtovný systém záloh.

„To však nie je možné spraviť za týždeň ani za mesiac. Ak legislatívnym chaosením ešte tento čas skracujeme, tak zálohovaniu hádžeme len polená pod nohy,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BudajLászló Sólymos
Firmy a inštitúcie Most-HídMŽP Ministerstvo životného prostredia SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti