SPF vybavil vlani najviac žiadostí miest a obcí za posledné tri roky

Autumn 2964096_1280.jpg

Bezodplatný prevod štátnych pozemkov pod už existujúcimi stavbami alebo pripravovanými verejnoprospešnými stavbami, či žiadosť o odkúpenie alebo prenájom štátnych pozemkov pre rôzne investičné aktivity. Toto sú najčastejšie požiadavky, ktoré mestá a obce adresujú na Slovenský pozemkový fond (SPF). V minulom roku ich, aj s ďalším typom žiadostí, vybavil fond najviac za posledné tri roky, spolu 316 (Opravené 4.2.2018 o 14:05). Informoval o tom v pondelok hovorca fondu Martin Kormoš v tlačovej správe.

„Slovenský pozemkový fond si uvedomuje potrebu riešenia investičných zámerov obcí a miest. Aj preto sa do týchto projektov aktívne zapájame a vždy sa snažíme vyhovieť samospráve v maximálnej možnej miere,“ povedala generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu Adriana Šklíbová.

Obce a mestá sa domáhajú čo najrýchlejšieho vybavenia žiadostí v rámci možností. Kým v minulosti to bol problém, situácia sa podľa Združenia miest a obcí SR (ZMOS) mení. „Od vlaňajška začal SPF naše žiadosti vybavovať podstatne rýchlejšie. Vyhovel tak našim dlhodobým potrebám, keďže proces týkajúci sa prevodu alebo prenájmu pozemkov v správe SPF trval veľmi dlho,“ objasnil predseda ZMOS Michal Sýkora. Doplnil, že pod zlepšenie stavu sa podpísalo aj vedenie SPF. „Veľmi rýchlo pochopili, v čom je problém a rovnako rýchlo našli so svojimi ľuďmi účinné riešenie. Určili jasné pravidlá pre postup ako úradníkov SPF, ako aj pre obce a mestá ako žiadateľov,“ dodal Sýkora.

Väčšina projektov, ktorých investorom je samospráva, je spojená s verejným záujmom a spolufinancovaná z finančných prostriedkov EÚ. Významným plusom v posudzovaní a schvaľovaní takýchto žiadostí bolo podľa SPF pripravenie, presadenie a zavedenie do praxe zmeny zákona o pozemkovom fonde, ktorý umožňuje aj obciam bez územných plánov bezodplatne vysporiadať pozemky pod plánovanými verejnoprospešnými stavbami, čo predtým nebolo vôbec možné. „O zmenu legislatívy sa zasadil ZMOS, SPF, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR spoločne,“ informuje SPF.

Slovenský pozemkový fond môže obciam a mestám pomôcť vo viacerých oblastiach. Ide o uzatváranie protokolov o odovzdaní pozemkov vo vlastníctve štátu pod stavbami, ktoré prešli do ich vlastníctva podľa zákona o obciach, protokolov k odovzdaniu vlastníctva pozemkov, ktoré tvorili verejný majetok (tzv. neknihované pozemky), zmlúv o bezodplatnom prevode vlastníctva štátnych pozemkov vo verejnom záujme. „Pomôcť môže aj pri kúpnych zmluvách na štátne pozemky, ktoré sa uzatvárajú v prípadoch, keď nie sú splnené podmienky pre bezodplatný prevod. V zákonom stanovených prípadoch je možný aj prevod vlastníctva pozemkov tzv. neznámych vlastníkov,“ dodáva SPF.

Fond sa ďalej môže s obcami a mestami dohodnúť na zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva k pozemkom, pozemky im prenajímať a zriaďovať v ich prospech vecné bremená. Konkrétne projekty obcí a miest fond podporuje aj svojím kladným stanoviskom k územnému a stavebnému konaniu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fond