Spoločná poľnohospodárska politika EÚ pomôže viac začínajúcim farmárom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Agriculture 3120992_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Európska komisia v oznámení o budúcnosti potravín a poľnohospodárstva predstavila ďalšie body, ktorými sa chce zaoberať v SPP.

Potom, ako Európska komisia (EK) oznámila hlavné body budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, ktorými sú boj proti zmene klímy a ochrana životného prostredia, informovala EK vo svojom oznámení o budúcnosti potravín a poľnohospodárstva aj o ďalších piatich bodoch, ktorým sa chce v budúcej SPP venovať viac. Body z oznámenia hovoria o podpore využívania moderných technológií v poľnohospodárstve, pomoci začínajúcim farmárom, podpore trvalo udržateľnej výroby, konsolidácii SPP s inými politikami EÚ a vytvorení platformy EÚ na boj s rizikami v poľnohospodárstve.

„Európska komisia navrhuje niekoľko zmien v SPP, ktoré sa zameriavajú predovšetkým na zjednodušenie a zabezpečenie najlepšej hodnoty za peniaze. Okrem toho, že EK musí vymedziť prioritné oblasti, ktorými sa budúca SPP musí zaoberať, navrhuje aj pružnejší prístup k vykonávaniu politiky s cieľom zaručiť efektívnejšie výsledky,“ uvádza v oznámení EK.

Komisia chce ďalšími zmenami v SPP zabezpečiť najmä podporu využívania moderných technológií, ktoré majú pomôcť poľnohospodárom priamo na mieste ich pôsobenia a poskytnúť aj väčšiu transparentnosť a istotu na trhu. „Chceme viac pomáhať pri povzbudzovaní mladých ľudí k začatiu poľnohospodárstva vrátane koherentnejšieho prístupu ku každému členskému štátu EÚ. Chceme riešiť obavy občanov týkajúce sa trvalo udržateľnej poľnohospodárskej výroby vrátane zdravia, výživy, potravinového odpadu a dobrých životných podmienok zvierat,“ informuje EK.

Legislatívne návrhy sa predložia pravdepodobne v máji

K ďalším cieľom EK patrí aj zosúladenie SPP s ostatnými politikami EÚ v otázkach obchodu, migrácie a trvalo udržateľného rozvoja a vytvorenie platformy na úrovni EÚ týkajúcej sa riadenia rizík o tom, ako najlepšie pomôcť poľnohospodárom vyrovnať sa s neistotou v oblasti klímy, volatility trhu a iných rizík. Úplné legislatívne návrhy na to, ako konkrétne dosiahnuť ciele uvedené v oznámení o SPP, predloží komisia v prvej polovici tohto roka. „Bude to pravdepodobne v máji 2018, potom, ako sa predloží aj návrh na sedemročný rozpočet EÚ po roku 2020,“ uzatvára Európska komisia v oznámení o budúcnosti potravín a poľnohospodárstva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať