Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pecniansky les maps.google.sk_.jpg
ilustračné: maps.google.sk
14. 06. 2019 10:22 Lesy a lesníctvoBratislava od Ivana Sladkovská, SITAnasvidiek.sk

Spor o Pečniansky les nekončí, Lesy SR sa odvolajú

Bratislavský Pečniansky les patrí združeniu Človek a strom. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava II, keď zamietol žalobu štátneho podniku Lesy SR. Štátny podnik však bude o územie bojovať aj naďalej.

„Podľa nás je nepochybné, že hodnoty pozemkov vo vlastníctve štátu a vo vlastníctve žalovaného – OZ Človek a strom nespĺňajú podmienku zo zákona o lesoch. Nazdávame sa, že nemôže dôjsť k prevodu vlastníckeho práva, keďže v tejto veci absentuje súhlas ministerstva pôdohospodárstva,“ uvádza rezort pôdohospodárstva na sociálnej sieti s tým, že boj o Pečniansky les nevzdá a voči rozsudku sa Lesy SR odvolajú.

Pečniansky les je súčasťou územia európskeho významu Bratislavské luhy a predstavuje časť súvislých lužných lesov medzi Bratislavou a Viedňou.

Spor sa týkal zmluvy o výmene lesných pozemkov medzi Lesmi SR a občianskym združením Človek a strom z roku 2009. Lesy v tomto prípade argumentovali, že keďže združenie na výmenu za Pečniansky les poskytlo pozemky v nižšej hodnote, bol porušený zákon o lesoch.

Združenie Človek a strom o zámenu 24 hektárov lesa požiadalo v roku 2008 s cieľom vytvoriť na mieste relaxačnú zónu. Niekdajšie vedenie ministerstva pôdohospodárstva výmenu odobrilo, avšak ďalšie vedenie rezortu pod vedením Zsolta Simona súhlas odvolalo.

Lesy SR tiež v rámci žaloby o určenie neplatnosti právneho úkonu argumentovali, že keďže je hodnota pozemkov lesa neúmerne vyššia ako hodnota pozemkov ponúknutých na výmenu, porušil sa zákon o lesoch. Výmenu pozemkov pôvodne odmietol zapísať aj lučenecký kataster, súdy však jeho rozhodnutie zrušili.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X