Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Img_0598.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zelenina, šalát, bufet, jedáleň, ilustračná snímka. Foto: Ivana Sladkovská/Náš Vidiek
10. 04. 2019 9:45 Zaujímavosti z vidieka od NasVidiek.skSITA Diskusia

Spotreba ovocia a zeleniny je u nás slabá. Ani to málo si nevieme dopestovať

V spotrebe ovocia a zeleniny sme v rámci Európy takmer na chvoste. Vyplýva to z najnovších čísel Eurostatu. Ministerstvo pôdohospodárstva chce preto vzdelávať ľudí, ako a prečo majú zeleninu jesť. Pripravuje viacero projektov.

Informovanosť je kľúčom

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) si uvedomuje zaostávanie Slovenska v konzumácii ovocia a zeleniny, ktorá sa pohybuje pod odporúčanou dávkou potravín. Agrorezort sa preto podieľa na školskom programe, ktorého cieľom je zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny a spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov na školách. Rovnako tak napomáhať vytváraniu zdravých stravovacích návykov u detí a žiakov.

Ministerstvo má taktiež snahu zvyšovať informovanosť detí a rodičov o zdravej výžive prostredníctvom sprievodných opatrení. Uviedol to v reakcii pre agentúru SITA na zverejnené údaje Eurostatu Daniel Hrežík z odboru komunikácie MPRV. Ovocinárska únia upozorňuje, že hoci máme na Slovensku veľmi dobré prírodné podmienky, nedokážeme dopestovať ani polovicu domácej nízkej spotreby. V sadoch a na poliach nemá kto pracovať a zákony podnikateľské prostredie stále viac a viac sťažujú, upozorňuje prezident ovocinárov Marián Varga.

Celé dni bez zeleniny a ovocia

Situácia s nízkou konzumáciou ovocia a zeleniny sa na Slovensku dlhodobo nemení a Slováci aj naďalej v tomto smere zaostávajú za priemerom EÚ. Potvrdili to aj najnovšie údaje štatistického úradu Európskej únie Eurostat. Podľa nich 64 % obyvateľov EÚ konzumovalo v roku 2017 denne ovocie a zeleninu aspoň jedenkrát, pričom slovenský priemer dosahoval v danom roku úroveň 53 % pri ovocí (18. miesto v EÚ-28) a 52 % pri zelenine (19. miesto).

Slovensko za priemerom EÚ zaostávalo aj v štatistikách, ktoré hodnotili konzumáciu ovocia a zeleniny minimálne dvakrát za deň. „Bohužiaľ, môžeme len potvrdiť zaostávanie SR v konzumácii ovocia a zeleniny, ktorá sa pohybuje pod odporúčanou dávkou potravín. Spotrebu ovocia a zeleniny každoročne hodnotíme v rámci spotreby potravín v SR v zelenej správe,“ povedal Daniel Hrežík.

Aj na základe zverejnených údajov Eurostatu je podľa agrorezortu vhodné, aby sa aj naďalej pokračovalo v programe, ktorého cieľom je zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny a spotrebu mlieka a mliečnych výrobkov, a teda aj takouto formou vplývať na edukáciu a na spotrebu ovocia, zeleniny a mlieka v SR. „Aj z tohto pohľadu, pre zvýšenie efektu školského programu je potrebné navýšiť prostriedky štátneho rozpočtu do programu. V neposlednej miere je potrebné zvyšovať edukáciu detí a rodičov prostredníctvom škôl o zdravotných účinkoch ovocia a zeleniny,“ dodal Daniel Hrežík.

Málo domáceho

Aj Ovocinárska únia Slovenskej republiky (OÚSR) potvrdila, že Slováci už dlhodobo patria k tým obyvateľom EÚ, ktorí majú veľmi nízku konzumáciu ovocia a zeleniny. „Hoci prírodné podmienky máme veľmi dobré, nedokážeme dopestovať ani polovicu domácej nízkej spotreby. V našich sadoch a na našich poliach nemá kto pracovať a naše zákony nám podnikateľské prostredie stále viac a viac sťažujú. Je to veľmi zlé. Mnohí pestovatelia sa preto stávajú viac obchodníkmi, ak chcú prežiť. Pravidlá trhu neakceptujú umelú legislatívu. V tom je kameň úrazu. Mnoho rokov sme stratili a budúcnosť? To je škoda preškoda,“ konštatoval prezident ovocinárov Marián Varga.

Sni mka obrazovky 2019 02 26 o 12.33.31.png

Odporúčané články

Nahradia farmárov roboty? V Šenkviciach s tým už začali Riaditeľ Lesov SR: Drevo nepredávame pod cenu. A už vôbec nie do zahraničia

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X