Spotreba piva na Slovensku začína opäť rásť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: Pixabay.com

V minulom roku Slováci skonzumovali 391 miliónov litrov alkoholického piva, čo predstavuje 144 veľkých pív na jedného obyvateľa za rok. Viac ako polovicu (58 %) celkovej tuzemskej spotreby predstavovalo pivo vyrobené na Slovensku.

Spotreba piva na Slovensku začína podľa Slovenského združenia výrobcov piva a sladu opäť rásť. V minulom roku Slováci skonzumovali 391 miliónov litrov alkoholického piva, čo predstavuje 144 veľkých pív alebo 72 litrov na jedného obyvateľa za rok. Viac ako polovicu (58 %) celkovej tuzemskej spotreby predstavovalo pivo vyrobené na Slovensku. Vyplýva to z výsledkov Analýzy prínosu pivovarníctva a sladovníctva pre hospodárstvo SR, ktorú pre Slovenské združenie výrobcov piva a sladu vypracovala spoločnosť EY.

„Postupný pokles spotreby piva sa stabilizoval v roku 2014. Slabší záujem o klasické pivá však kompenzuje stále narastajúci záujem o ochutené pivá (radlery), ktoré sú na trhu prevažne v nealko verziách. Pozitívny trend v spotrebe naznačuje aj výnimočné počasie tento rok, keď sme zažili teplú jar, horúce leto a teplú jeseň,“ uviedla k výsledkom analýzy prezidentka Slovenského združenia piva a sladu Jana Shepperd. Okrem spotreby piva na Slovensku rastie podľa Shepperd aj počet pivovarov. „Veľké pivovary tvoria približne 90 % trhu s pivom a 9 % tvoria malé pivovary. Medzi rokmi 2014 a 2017 sa počet minipivovarov takmer zdvojnásobil, ich produkcia však tvorí asi jedno percento trhu s pivom,“ spresnila Jana Shepperd.

Pivo u nás z domácich surovín

Pivo sa podľa uverejnenej analýzy na Slovensku vyrába najmä z domácich surovín. Celková výroba sladu v roku 2017 dosiahla 243 tisíc ton, z toho 13 % z celkovej produkcie sladu pokrýva potreby slovenských pivovarov. Až 87 % predstavuje export sladu. Celková produkcia piva na Slovensku dosiahla vlani objem 235 miliónov litrov.

„Pivovarníctvo a sladovníctvo patria k odvetviam, ktoré pri výrobe využívajú primárne domáce suroviny. V prípade piva je to približne 95 %, keďže pivo sa vyrába z vody, sladu, chmeľu a pivovarníckych kvasiniek. Pri výrobe sladu využívajú slovenské sladovne okolo 88 % nášho sladovníckeho jačmeňa. Bohužiaľ, sladovne sú nútené stále viac jačmeňa dovážať, lebo za posledných 10 rokov klesli u nás osevné plochy jačmeňa na polovicu,“ doplnila Jana Shepperd.

Príjmy z daní pre štát

Momentálne zamestnávajú slovenské pivovary a sladovne podľa analýzy priamo 1 530 ľudí a 13 100 pracovných miest na pracovnom trhu generujú pivovary a sladovne nepriamo. Pivovary a sladovne každoročne prispievajú do štátneho rozpočtu SR viac ako 115 miliónmi eur predovšetkým vo forme spotrebnej dane, dane z pridanej hodnoty a zamestnaneckých odvodov. Výber spotrebnej dane z piva dosiahol v roku 2017 hodnotu 57,5 milióna eur a predstavoval takmer 21 % celkového inkasa spotrebných daní z alkoholu.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu je dobrovoľnou profesijnou stavovskou organizáciou, ktorá združuje právnické osoby podnikajúce vo výrobe sladu a piva a združuje i servisné a obchodné organizácie, ktoré spolupracujú s výrobcami piva. Aktívne sa zapája do činnosti európskych pivovarníckych a sladovníckych združení a od roku 2008 je riadnym členom európskeho pivovarníckeho združenia The Brewers of Europe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Slovenské združenie výrobcov piva a sladu