SPPK chce vyššiu štátnu pomoc aj ozdravenie sektora potravinárstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Supermarket 2384476_1920.jpg
Obrázok od Nadin Dunnigan z Pixabay

Prioritou Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) pre tento rok bude práca súvisiaca s vyššou štátnou pomocou pre rok 2020, príprava novej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 a ďalšia propagácia slovenských potravín v kontexte so vzdelávaním spotrebiteľa. Vyplýva to zo správy predstavenstva komory, ktorú počas 32. Valného zhromaždenia SPPK prečítal tento týždeň predseda komory Emil Macho.

„Viaceré kroky smerujeme k tomu, aby boli čím skôr vyplatené priame platby za minulý rok a rok 2017, zelená nafta a odškodnenie za sucho 2017. Potrebujeme sa dozvedieť definitívne podmienky a časový rámec implementácie štátnej pomoci pre tento rok vo výške 50 mil. eur. Nemenej podstatná je aj tvorba dvojpilierového riadenia rizík v poľnohospodárstve,“ ozrejmil Emil Macho.

Neprimerané podmienky

Samostatnou kapitolou je podľa SPPK ozdravenie potravinárskeho sektora. „Chceme prispieť k potlačeniu trvalo negatívne pôsobiacich neprimeraných podmienok v obchodných vzťahoch v potravinovom reťazci,“ pokračoval Macho. Medzi ďalšie priority v oblasti potravinárstva bude patriť podpora predaja slovenských poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov na domácom trhu, a to formou mediálnych výstupov zameraných na podporu propagácie slovenského potravinárstva a na informovanie spotrebiteľa o slovenských potravinách.

„Je nevyhnutné nastaviť a realizovať systémové riešenia na zvýšenie podielu dodávok slovenských potravín do všetkých verejných inštitúcií, školských a zdravotníckych zariadení. Sme pripravení v tejto téme aktívne spolupracovať,“ konštatoval Emil Macho.

Aktivity v europarlamente

Po nedávno skončených voľbách do Európskeho parlamentu chce komora pozorne sledovať, či bude mať Slovensko vo výbore pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka EÚ svojho zástupcu. „Pokiaľ áno, sme pripravení s ním intenzívne spolupracovať, rovnako aj s ďalšími, pre agropotravinárstvo kľúčovými poslancami Európskeho parlamentu,“ ozrejmil Macho.

Veľkou zmenou však potrebuje podľa Predstavenstva SPPK prejsť aj samotná komora. „Aj preto pokračujeme v diskusiách o finančnom posilnení úradu SPPK, vďaka čomu sa budeme môcť v budúcom období ešte intenzívnejšie zapájať do tvorby domácej a európskej legislatívy a vďaka čomu budeme môcť byť silnejším a odborne zdatnejším partnerom v rokovaniach na mnohých úrovniach. Je isté, že nás nečaká ľahké obdobie, a práve preto bude dôležité, aby SPPK sústavne zvyšovala svoju autoritu a vplyv voči štátnym autoritám aj v spoločnosti,“ uzavrel Macho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora