SPPK žiada o podporu slovenských europoslancov pri hlasovaní o budúcej podobe CAP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sugar cane hasvest plantation aerial
Foto: Getty Images

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) poslala oficiálny list slovenským poslancom Európskeho parlamentu. V ňom ich žiada, aby využili svoj vplyv a tlak v rámci politických frakcií pri pokračujúcich diskusiách o budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) po roku 2020. Slovenskí europoslanci sa majú pokúsiť nanovo apelovať na poslancov Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (COMAGRI) Európskeho parlamentu, aby hlasovali v prospech pozície Slovenskej republiky. Informovala o tom v piatok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Výbor COMAGRI bude totiž v najbližších dňoch rozhodovať o kompromisných návrhoch k pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020, ktoré sú z hľadiska budúcnosti slovenského agropotravinárstva podľa SPPK veľmi dôležité. „Vzhľadom na skutočnosť, že SR nemá v tomto výbore zástupcov, a to aj napriek aktivite niektorých slovenských europoslancov, sa nepodarilo pozíciu COMAGRI nastaviť tak, aby reflektovala špecifické podmienky v SR. Zásadným problémom ostáva otázka zastropovania priamych platieb,“ priblížil predseda SPPK Emil Macho.

Pozíciou Slovenskej republiky a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je aj naďalej podpora dobrovoľného zastropovania pre každú jednu členskú krajinu. Rovnako SPPK požaduje podporu pri zabezpečení odpočtu 100 % nákladov na zamestnancov. Výbor COMAGRI by mal o svojej pozícii hlasovať 2. apríla 2019.

„Poľnohospodárstvo SR je historicky postavené na veľkých poľnohospodárskych podnikoch. Prirodzenou súčasťou sú a musia naďalej byť aj malí a rodinní poľnohospodári. Preto na európskej pôde presadzujeme dobrovoľné zastropovanie, kde si každá členská krajina vyberie, či stropovanie zavedie alebo nie. Opatrenie, ktoré zásadne pomôže malým a stredným poľnohospodárom, je zavedenie redistributívnej platby. To znamená, že na prvých napr. 50 hektárov dostane malý poľnohospodár oveľa viacej. Súbeh dobrovoľného zastropovania a zavedenie redistributívnej platby je riešenie, ktoré dokáže uspokojiť všetky formy hospodárenia v SR,“ dodal Emil Macho.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Európsky parlamentSPPK Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora