Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sugar cane hasvest plantation aerial
Foto: Getty Images

SPPK žiada o podporu slovenských europoslancov pri hlasovaní o budúcej podobe CAP

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) poslala oficiálny list slovenským poslancom Európskeho parlamentu. V ňom ich žiada, aby využili svoj vplyv a tlak v rámci politických frakcií pri pokračujúcich diskusiách o budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP) po roku 2020. Slovenskí europoslanci sa majú pokúsiť nanovo apelovať na poslancov Výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka (COMAGRI) Európskeho parlamentu, aby hlasovali v prospech pozície Slovenskej republiky. Informovala o tom v piatok hovorkyňa SPPK Jana Holéciová.

Výbor COMAGRI bude totiž v najbližších dňoch rozhodovať o kompromisných návrhoch k pripravovanej Spoločnej poľnohospodárskej politike po roku 2020, ktoré sú z hľadiska budúcnosti slovenského agropotravinárstva podľa SPPK veľmi dôležité. „Vzhľadom na skutočnosť, že SR nemá v tomto výbore zástupcov, a to aj napriek aktivite niektorých slovenských europoslancov, sa nepodarilo pozíciu COMAGRI nastaviť tak, aby reflektovala špecifické podmienky v SR. Zásadným problémom ostáva otázka zastropovania priamych platieb,“ priblížil predseda SPPK Emil Macho.

Pozíciou Slovenskej republiky a Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory je aj naďalej podpora dobrovoľného zastropovania pre každú jednu členskú krajinu. Rovnako SPPK požaduje podporu pri zabezpečení odpočtu 100 % nákladov na zamestnancov. Výbor COMAGRI by mal o svojej pozícii hlasovať 2. apríla 2019.

„Poľnohospodárstvo SR je historicky postavené na veľkých poľnohospodárskych podnikoch. Prirodzenou súčasťou sú a musia naďalej byť aj malí a rodinní poľnohospodári. Preto na európskej pôde presadzujeme dobrovoľné zastropovanie, kde si každá členská krajina vyberie, či stropovanie zavedie alebo nie. Opatrenie, ktoré zásadne pomôže malým a stredným poľnohospodárom, je zavedenie redistributívnej platby. To znamená, že na prvých napr. 50 hektárov dostane malý poľnohospodár oveľa viacej. Súbeh dobrovoľného zastropovania a zavedenie redistributívnej platby je riešenie, ktoré dokáže uspokojiť všetky formy hospodárenia v SR,“ dodal Emil Macho.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X