Spracovatelia dreva čakajú rokovania so štátnymi Lesmi a sľuby Mičovského vnímajú ako pomocnú ruku

Lesy SR
Foto: SITA/Dušan Hein

Zväz spracovateľov dreva SR (ZSD) očakáva od vedenia štátneho podniku Lesy SR kompetentné a profesionálne návrhy na rokovania o príprave nových zmluvných vzťahov. Uviedol to v stredu prezident ZSD Karol Vinš.

Dištanc od korupčného predaja

V tlačovej správe reagoval na rokovania s predstaviteľmi štátneho podniku. Rozhovory, v rámci ktorých sa stretlo 30 najväčších slovenských spracovateľov dreva, zorganizovalo v utorok Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV).

„Očakávame, že sa LESY SR, š.p. zásadným spôsobom dištancujú od doterajších spôsobov korupčného predaja dreva, prestanú dodávať drevo priekupníkom a na zmluvy, za ktoré je stíhané bývalé vedenie štátneho podniku,“ reaguje Vinš.

Ako dodal, ZSD očakáva čo najrýchlejšie obnovenie strednodobých zmlúv všetkým riadnym spracovateľom, ktorí preukázateľne drevo spracúvajú a zamestnávajú tisíce pracovníkov.

„Včerajšie prísľuby pána ministra vnímame ako podanú ruku na dlhodobú serióznu spoluprácu,“ uzavrel prezident ZSD.

Transparentná obchodná politika

Základným krokom pri 82 % závislosti na predaji dreva, ktorý musia Lesy SR nevyhnutne nastaviť, je prijať efektívnu a transparentnú obchodnú politiku v súlade s programovým vyhlásením vlády – teda najmä v prospech domácich spracovateľov a finalizácie výrobkov s minimálnou uhlíkovou stopou, konštatoval na stretnutí generálny riaditeľ Sekcie lesného hospodárstva a spracovania dreva MPRV Michal Tomčík.

Agrorezort koncom júla avizoval vypovedanie 119 rámcových zmlúv, podľa ktorých bol predpokladaný objem dodávok dreva na úrovni približne 3 mil. metrov kubických. Tie vzbudzovali viaceré pochybnosti a boli uzatvorené bývalým vedením štátneho podniku Lesy SR.

Dôvodom na vypovedanie zmlúv bol podľa spoločnosti Lesy SR najmä nedostatok zdrojov na naplnenie uzatvorených kúpnych zmlúv, čo predstavovalo ohrozenie plnenia zo strany podniku, ako aj ďalšie netransparentné podmienky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol VinšMichal Tomčík
Firmy a inštitúcie Lesy SRMPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRZväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky