Spracovatelia dreva sú rušením zmlúv pobúrení, štátne lesy konzervujú pôdu pre korupciu

les, drevo
Foto: ilustračné, Getty Images

Zväz spracovateľov dreva SR odmieta zámer štátneho podniku Lesy SR vypovedať rámcové kúpne zmluvy na drevnú hmotu. Nové vedenie podniku obviňuje z neprofesionality a nekompetentnosti.

Zvýhodňovanie priekupníkov

Podľa prezidenta zväzu Karola Vinša vláda v programovom vyhlásení deklarovala podporu domácich spracovateľov dreva, no namiesto toho máme byť aj naďalej svedkami pretrvávajúcich starých spôsobov obchodovania a zvýhodňovania priekupníkov s drevom.

„Očakávali sme, že sa nové vedenie jasne dištancuje od všetkých priekupníckych korupčných zmlúv, za ktoré je stíhané predchádzajúce vedenie podniku a namiesto toho nekompetentné nové vedenie Lesy SR, š.p. oznamuje, že vypovie zmluvy všetkým riadnym spracovateľom dreva – okrem SCP Ružomberok. Konzervuje to šedú zónu ekonomiky a konzervuje to živnú pôdu pre korupciu a klientelizmus. Navyše, ešte v týchto dňoch plní štátny podnik zmluvy, za ktoré je predchádzajúce vedenie podniku zavreté a stíhané! Je to nonsens!“ konštatuje Vinš.

Žiadajú verejné rokovanie

Lesy SR podľa spracovateľov dreva absolútne ignorujú a torpédujú všetky základné zásady budovania a udržovania stabilných obchodných vzťahov so slovenskými spracovateľmi. „Sme presvedčení, že oddeliť zrno od pliev a rozlíšiť spracovateľské subjekty od obchodných a priekupníckych sa dá aj inou cestou, než iba takýmto radikálnym, nekompetentným, neprofesionálnym a zbytočným krokom,“ myslí si Vinš.

Zväz preto žiada verejné rokovanie za účasti všetkých spracovateľov ako aj ministra Jána Mičovského o riešeniach pre nasledujúce obdobie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýKarol Vinš
Firmy a inštitúcie Lesy SRZväz spracovateľov dreva Slovenskej republiky