Správa TANAP kritizuje Dinopark v Tatrách, funguje bez povolení a napriek rozhodnutiu o odstránení

Dinopark vo Vysokých Tatrách
Podľa Správy TANAP-u nemá Dinopark nič spoločné s hodnotami najstaršieho slovenského národného parku. Foto: www.facebook.com

Správa Tatranského národného parku (TANAP) poukazuje, že Dinopark vo Vysokých Tatrách, ktorý pre verejnosť otvorili vlani v lete, funguje bez príslušných povolení. Podľa Správy TANAP lokalita nebola v územnom pláne obce Veľký Slavkov na podobné využitie schválená a preukázalo sa, že činnosť je vykonávaná bez príslušných povolení.

Hoci Inšpektorát životného prostredia Košice podľa národného parku rozhodol o odstránení zariadení z lokality, doteraz sa tak nestalo. Zábavný park v Tatrách je situovaný pri ceste v smere od Popradu do Starého Smokovca, podľa Správy TANAP však nemá nič spoločné s hodnotami najstaršieho slovenského národného parku. V súčasnosti je pre protipandemické opatrenia Dinopark zatvorený.

Pôsobí rušivo

Zábavný park láka podľa svojej internetovej stránky návštevníkov na desať dynamických modelov dinosaurov s realistickými zvukmi a ďalšími atrakciami pre deti.

„Zariadenia tohto charakteru svojimi parametrami, funkciou, prevedením a samotnou lokalizáciou často pôsobia rušivo. S územím nie sú významovo ani hodnotovo prepojené a svoju funkciu by si rovnako dobre plnili kdekoľvek v zastavanom území alebo na okraji mesta. Jurský park tak symbolizuje skôr súčasný konzumizmus než hodnoty najstaršieho slovenského národného parku,“ kritizuje Správa Tatranského národného parku.

Nič sa nezmenilo

Začiatkom leta si tak vyžiadali informácie, ktoré súviseli s legálnosťou prevádzky areálu, tie mali ukázať, že park fungoval bez potrebných povolení. Ešte v júli preto podala Správa TANAP návrh na prešetrenie inšpektorátu životného prostredia. V decembri prišiel výsledok.

„Napriek záveru šetrenia a rozhodnutiu o odstránení zariadení z lokality sa ale nič nezmenilo. Práve naopak, nevhodná atrakcia postupne získava dodatočne všetky povolenia, vrátane súhlasu Okresného úradu životného prostredia v Poprade,“ informovali z národného parku.

Podľa Správy TANAP je dodatočné povoľovanie nelegálnych stavieb a činností z pohľadu zabezpečenia záujmov ochrany prírody a krajiny nežiaducim javom. Upozornila, že takýmto spôsobom sa priamo narúša koncepcia smerovania stavebného rozvoja v dotknutom území. „Takýto postup môže byť pre ďalších investorov návodom, ako do budúcnosti umiestňovať stavby bez príslušných povolení,“ tvrdia ochranári.

Dinopark sa bráni

Dinopark tvrdí, že má pre svoju prevádzku a fungovanie všetky povolenia. Problém bol len s oplotením pozemku a umiestnením hnuteľných vecí, ako napríklad stanov či makiet dinosaurov. Na tie podľa kontroly park nemal súhlas od okresného úradu, následne tak oň požiadal.

„Okresný úrad Poprad, odbor životného prostredia, vydal rozhodnutie, ktorým našej spoločnosti udelil súhlas na oplotenie pozemku a umiestnenie prenosných zariadení na pozemkoch,“ uviedla pre agentúru SITA za zábavný park Dominika Vavrová s tým, že odstránenie dinosaurov preto neplánujú. V súčasnosti sa v zábavnom parku podľa jej slov zaoberajú otázkou stavebného povolenia.

Ide len o dočasnú prevádzku

„Z našej strany však máme za to, že v prípade našej prevádzky nejde o stavbu, nakoľko naše zariadenie je technicky a funkčne možné prirovnať k postaveným cirkusom, v ktorých prípade ide tiež o prenosné zariadenia umiestnené na pozemkoch. Aj v prípade našej prevádzky ide len o dočasnú prevádzku a nie o trvalú,“ uviedla.

Zábavný park sa nestotožňuje s vyjadrením Správy TANAP o tom, že nemá hodnotovo nič spoločné s najstarším slovenským národným parkom. „Obdobie dinosaurov sa tiež týkalo územia Slovenska, a to aj územia Vysokých Tatier. Napríklad najznámejší objav, ktorý sa podaril geológom v roku 1975, bolo nájdenie trojstopy v Tichej doline v Západných Tatrách,“ pripomenula Vavrová, ktorá skôr do pozornosti správy národného parku odkázala nekontrolovateľnú okolitú výstavbu.

Agentúra SITA požiadala aj o vyjadrenie Slovenskú inšpekciu životného prostredia a oddelenie životného prostredia Okresného úradu v Poprade.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie DinoparkSIŽP Slovenská inšpekcia životného prostrediaTANAP Tatranský národný park