Správa TANAPu podáva podnet orgánom dozoru, dôvodom sú takzvané zlaté padáky

prvý sneh sezóny, Vysoké Tatry
Foto: Ilustračné, SITA/Radoslav Maťaš.

Správa Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici podáva k dnešnému dňu (k 18. máju 2022, pozn. SITA) podnet orgánom dozoru vo veci takzvaných zlatých padákov, ktoré súvisia so zlúčením pôvodných organizácií ochrany prírody a lesného hospodárstva. Informovala o tom v tlačovej správe Jana Tomalová zo Správy TANAPu.

Neštandardné odmeny

Správa TANAPu ako nový právny subjekt prebrala od 1. apríla správu štátnych pozemkov vo štvrtom a piatom stupni ochrany. Stalo sa tak na základe novely zákona o ochrane prírody a krajiny. Rovnako tak prevzala všetkých zamestnancov štátnych lesov, ako aj kolektívnu zmluvu podpísanú ešte v januáru 2022, ktorá garantuje lesníkom vyššie odstupné.

Súčasné vedenie Správy TANAPu dalo podľa Tomalovej vykonať právnu aj ekonomickú analýzu celej situácie. Po preštudovaní odborných stanovísk existuje podľa jej slov dôvodné podozrenie, že „zlaté padáky“ sú v priamom rozpore nielen s dobrými mravmi, ale predovšetkým s ustanoveniami zákona.

„Oproti odstupnému v rámci Zákonníka práce zabezpečuje „zlatý padák“ niekdajším zamestnancom Štátnych lesov TANAPu i neštandardnú odmenu za zásluhovosť, ktorá môže dosiahnuť až šesťnásobok priemernej mesačnej mzdy. Spolu so zákonným odstupným si tak jedna osoba môže prilepšiť aj o trinásť mesačných platov,“ upozornila Tomalová.

Peniaze, ktoré Správa TANAPu musí vyplatiť, by podľa nej vystačili napríklad na základnú ročnú údržbu všetkých chodníkov v Tatranskom národnom parku.

Problémová kolektívna zmluva

„Právny predchodca súčasnej Správy TANAPu, teda Štátne lesy TANAPu, sa v čase medializácie štedrých odmien ohradzoval, že zamestnanci sa mohli opierať len o deklaratívne vyjadrenia ministra životného prostredia Jána Budaja a ďalších predstaviteľov rezortu. Lesníkov však proklamácie nepresvedčili. Preto mala byť koncipovaná aj kolektívna zmluva, ktorá je však svojím obsahom výhodná len pre úzku skupinu pôvodných zamestnancov. Kolektívna zmluva bola navyše uzavretá v období, keď už bolo zrejmé, že dôjde k zlúčeniu organizácií,“ upozornila Tomalová v tlačovej správe.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Správa TANAPu