Sťahovavé vtáky už začali odlietať do Afriky, veľa z mláďat cestu nezvládne

vtáky, sťahovavé vtáky
Foto: ilustračné, Getty Images

Sťahovavé vtáky už začali odlietať do Afriky. Spomedzi takmer 220 vtáčích druhov, ktoré na Slovensku pravidelne hniezdia, odlieta na zimu viac ako 150. Robia tak napriek momentálnym vysokým teplotám.

Fenomén vtáčieho ťahu nedbá na počasie a aktuálne teploty. Inštinkt migrantov velí jasne – po výchove mláďat sa vydajú na dlhú púť,“ informovala agentúru SITA Martina Brinzíková Badidová z Ochrany dravcov na Slovensku.

Stratégia putovania sa líši

Ako sa ďalej uvádza v tlačovej správe, aktuálne migrujú tzv. subsaharské migranty zimujúce pod rovníkom. Vtáky sa zase vrátia v druhej polovici apríla a v máji, niektoré druhy až v júni.

Stratégia putovania sa medzi druhmi líši. U trsteniarikov, muchárikov a strakošov najskôr odlietajú staršie jedince, niekoľko dní po nich mláďatá. Naopak, spoločne, teda dospelé i mladé jedince, sa presúvajú sokoly kobcovité (červenonohé), aj v niekoľkostokusových kŕdľoch. Tento rok sme u nás evidovali hniezdenie 25 párov. Dospelé sokoly i mláďatá sa už vydali na dlhú púť, respektíve sa na ňu pripravujú. Slovensko je súčasne zastávkou tohto druhu počas migrácie, preto sa organizuje medzinárodné sčítanie na nocoviskách, do ktorého sa každoročne zapájame,“ uviedol Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Veľa mláďat cestu nezvládne

Slobodník upozornil, že pre tohoročné mláďatá je migrácia najnáročnejším obdobím ich života, veľa z nich cestu nezvládne, pri niektorých druhoch prežije len 20 percent mláďat. Dôvodom môže byť nedostatok potravy, nepriaznivé poveternostné podmienky, nezriedka sa stanú obeťami prekážok. Vtáky počas sťahovania najčastejšie hynú po náraze do presklených plôch či po útoku mačkami.

Množstvo obetí má na svedomí aj elektrický prúd či náraz do vedenia. To ohrozuje najmä bociana bieleho, sokola rároha, orla kráľovského a spevavce migrujúce v noci,“ dodal Slobodník. Na Slovensku venujú podľa Ochrany dravcov na Slovensku energetické spoločnosti tejto téme vysokú pozornosť. Napríklad v rámci projektu LIFE Energia na rizikové úseky vedení v 13 Chránených vtáčích územiach umiestnili viac ako 8 000 prvkov, ktoré odklonia dráhu vtáčieho letu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku