Štát sľúbil pomoc pekárom pred ôsmimi mesiacmi, doteraz im podľa Lapšanského nepomohol

Pekári, ilustračná snímka
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

Štát napriek sľubom nebol schopný ani po viac ako roku od vypuknutia pandémie koronavírusu pomôcť pekárom na Slovensku. Pekári boli vylúčení z výziev na COVID pomoc i ďalších schém.

Strategické odvetvie, ktoré zamestnáva až tretinu ľudí slovenského potravinárstva, je tak po odznievajúcej druhej vlne pandémie v kritickej situácii. Cukrári zasa zaznamenali pre pandémiu obrovské prepady.

Konštatoval to v utorok výkonný riaditeľ Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC) Milan Lapšanský.

„Štátny tajomník ministerstva pôdohospodárstva Martin Fecko v septembri 2020 verejne vyhlásil, že nájde riešenie ako pomôcť pekárom, ktorých agrorezort vyradil z možnosti čerpania COVID pomoci. Ani za osem mesiacov stále žiadna podpora neexistuje a ani sa nepripravuje.

Naopak, ministerstvo už informovalo, že prostriedky na druhú COVID pomoc, do ktorej mali byť zahrnutí spracovatelia potravín, teda aj pekári a cukrári, presúva na iné účely,“ povedal Milan Lapšanský.

Ohrození z viacerých strán

Pekárne pritom počas pandémie zasiahli podľa SZPCC zvýšené náklady na hygienické a protipandemické opatrenia, ktoré celkovo dosahujú už milióny eur.

„Oproti zahraničiu, kde jednotlivé krajiny našli spôsoby podpory svojich výrobcov potravín, na Slovensku sektor potravinárstva akoby neexistoval,“ doplnil Lapšanský.

Na pekárov pritom doľahli podľa SZPCC aj rastúce ceny pšenice na svetových trhoch. Slovenských výrobcov potravín tiež vážne ohrozuje návrat nekalých obchodných praktík zo strany obchodníkov, ktoré opätovne legalizuje novela zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami. Tú bude NR SR prerokovávať už v máji.

Pekárne a ich zamestnanci boli počas oboch vĺn pandémie v prvej línii, plynule zásobovali obyvateľov pečivom aj počas najtvrdších lockdownov, dňom i nocou.

Pekárne na hrane krachu

Podľa SZPCC však nemohli požiadať ani o COVID pomoc, ani o prostriedky na podporu z úradov práce. Štát na nich zabudol aj pri pláne obnovy. Mnohé pekárne sú podľa zväzu doslova na hrane krachu. Cukrári zasa zaznamenali v mnohých prípadoch prepady tržieb o viac ako 90 %.

Už viac ako pol roka sme v štrajkovej pohotovosti. Uvidíme preto, ako sa vyvinie rušenie núdzového stavu. Urobíme všetko pre to, aby sme svoju stavovskú hrdosť udržali a slovenské pečivo z pultov nezmizlo, zvážime všetky možnosti,“ uzavrel Lapšanský.

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva i cukrárskych výrobkov Sloveniek i Slovákov a zamestnávajú viac ako 12 000 pracovníkov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Milan Lapšanský
    Firmy a inštitúcie SZPCC Slovenský zväz pekárov cukrárov a cestovinárov