Štát vynaloží na vyriešenie rizikových a uzavretých úložísk ťažobného odpadu takmer 24 miliónov eur

Nebezpečný odpad v kameňolome Srdce
Pohľad do areálu kameňolomu Srdce v Devínskej Novej Vsi. Foto: archívne, SITA/Ján Slovák

Na riešenie situácie s rizikovými a potenciálne rizikovými opustenými a uzavretými úložiskami ťažobného odpadu bude štát potrebovať takmer 24 miliónov eur.

Vyplýva to z Programu prevencie a manažmentu rizík vyplývajúcich z opustených a uzavretých úložísk ťažobného odpadu pre roky 2021 až 2027, ktorý na stredajšom rokovaní schválila vláda.

Monitorovanie znečistenia životného prostredia

Celkovo 16,35 milióna eur bude použitých na 15 lokalitách, ktoré sú považované za rizikovo opustené a uzavreté úložiská ťažobného odpadu. Ďalších 6,75 milióna eur štát použije na 11 lokalitách, ktoré sú považované za potenciálne rizikovo opustené a uzavreté úložiská ťažobného odpadu.

Peniaze majú byť použité na monitorovanie znečistenia životného prostredia, vybudovanie monitorovacieho systému skúmajúceho stav znečistenia životného prostredia, na sanačné práce či na rôzne typy prieskumov.

Peniaze z eurofondov

Ďalšie peniaze sa majú využiť na prevádzku informačných systémov verejnej správy či na skvalitnenie prevencie rizík súvisiacich s opustenými a uzavretými úložiskami ťažobného odpadu. Celkový odhadovaný rozpočet programu bol stanovený na 23,95 milióna eur a program bude financovaný z eurofondov, štátneho rozpočtu a environmentálneho fondu.

Úložiská ťažobného odpadu môžu predstavovať riziko pre životné prostredie či zdravie alebo život ľudí v závislosti od zloženia odpadu, ktorý je v nich uložený. V Informačnom systéme nakladania s ťažobným odpadom je registrovaných 102 úložísk v prevádzke, 14 uzavretých úložísk a 338 opustených a uzavretých klasifikovaných úložísk.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR