Štátna ochrana prírody má prejsť reformou, ministerstvo zriadilo expertnú skupinu

Les, príroda
Foto: SITA/Michal Burza

Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP SR) zriadilo expertnú skupinu, ktorá má pripraviť reformu Štátnej ochrany prírody (ŠOP). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor envirorezortu.

Prevládal nezáujem riešiť problémy prírody

Expertná skupina vznikla na pokyn ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) a reformu má pripraviť tak, aby po nej ŠOP bola účinnejšou organizáciu s väčšími kompetenciami v národných parkoch a chránených krajinných oblastiach.

Okolité štáty už dávno vykonali reformu ochrany prírody. Na Slovensku dlhé roky prevládal nezáujem zodpovedných riešiť jej problémy. Ochrana prírody, zriadená a platená štátom, nie je ani len účastníkom konania na území národného parku. Tento stav sa musí zmeniť,“ povedal Budaj.

Ochrana a sociálny rozvoj regiónov

Predsedom expertnej komisie na prípravu reformy ŠOP je štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana. Medzi členmi sú napríklad expert na vysokohorskú biológiu Marián Janiga či dlhoročný odborník na ochranu prírody Tomáš Vančura. Na transformácii sa majú podieľať aj riaditeľ ŠOP Dušan Karaska či predstavitelia tretieho sektora.

Úlohou komisie je analyzovať aktuálny stav ŠOP a pripraviť postup, ako správy národných parkov nadobudnú právnu subjektivitu. Súčasťou zadania, s ktorým pracujú členovia komisie, je zabezpečiť popri ochrane aj sociálny rozvoj regiónov. „Pracujeme s alternatívou rozšírenia škôl v prírode, kúpeľníctva a využitia geotermálnych zdrojov. Správy národných parkov by mohli budovať a prevádzkovať interaktívne návštevnícke centrá,“ uzavrel štátny tajomník ministerstva a predseda komisie Juraj Smatana.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KaraskaJán BudajJuraj SmatanaMarián JanigaTomáš Vančura
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRŠOP Štátna ochrana prírody