Štátna správa už nebude môcť kupovať nápoje v jednorazových obaloch

plastové fľaše, pet fľaše
Foto: ilustračné, Getty images

Orgány štátnej správy nebudú môcť od januára 2023 kupovať nápoje v jednorazových obaloch.

Vyplýva to z novely zákona o odpadoch a zákona o zálohovaní jednorazových obalov na nápoje z dielne Ministerstva životného prostredia SR, ktorú vo štvrtok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Parlament novelu schválil 2. novembra 113 hlasmi zo 128 prítomných.

Zníženie negatívneho vplyvu plastov

Novela tiež obsahuje opatrenia, ktoré majú viesť k znižovaniu spotreby určitých jednorazových plastových výrobkov, ako je napríklad poskytovanie jednorazových plastových výrobkov len za odplatu alebo povinnosti organizátorov verejného podujatia zabezpečiť poskytovanie vhodných alternatív.

Novým zákonom sa ustanovujú nové definície, povinnosti pre výrobcov určitých plastových výrobkov v súlade so smernicou tak, aby boli naplnené jej ciele.

Primárne ide o zníženie a v niektorých prípadoch o odstránenie závažného negatívneho vplyvu niektorých jednorazových plastových výrobkov na životné prostredie, zdravie a hospodárstvo, ako aj presadzovanie prístupov zameraných na obehové hospodárstvo.

Na výrobkoch pribudnú označenia

Novela špecifikuje aj to, čo je považované za výrobok z plastu, rybársku výstroj, kto je výrobcom takýchto výrobkov a čo sú biodegradovateľné plasty či tabakové výrobky.

Súčasťou novely je aj špecifikovanie požiadaviek na označovanie výrobkov, ktoré má zabezpečiť výrazné zvýšenie informovanosti spotrebiteľa o najvhodnejších spôsoboch nakladania s výrobkom, keď sa stane odpadom.

Rezort životného prostredia uvádza ako príklad informovanie a motivovanie vo vzťahu k používaniu dostupných opätovne použiteľných alternatív.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR