Štátne lesy porušili zákon o verejnom obstarávaní pri viacerých zákazkách, musia zaplatiť vyše stotisícovú pokutu

strom, les, výrub
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 5. mája, 13:59

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) v konaní na prvom aj druhom stupni preukázal, že Lesy SR š.p. porušili zákon o verejnom obstarávaní.

Porušenie nastalo pri zadávaní šiestich zákaziek na poskytnutie služieb na predmet „Lesnícke služby v pestovateľskej činnosti na OZ Vranov nad Topľou na jednotlivých LS na roky 2019 – 2022“ zadaných v roku 2018 v celkovom objeme približne 3,16 mil. eur vrátane DPH.

Nebola zapísaná v registri

ÚVO o tom informoval v stredu s tým, že vzhľadom na zistené a preukázané porušenie zákona o verejnom obstarávaní vyrubil Lesom SR pokutu vo výške 5 % zmluvnej ceny, teda približne 158-tis. eur.

Úspešnou uchádzačkou sa stala fyzická osoba, ktorá v čase podpisu rámcových zmlúv nebola zapísaná v Registri partnerov verejného sektora (RPVS), čím Lesy SR porušili zákon o verejnom obstarávaní.

Obstarávanie sa skončilo v roku 2018

„ÚVO posudzoval právnu úpravu platnú v čase podpisu týchto zmlúv a skonštatoval, že vzhľadom na predpokladanú hodnotu plnenia daných zmlúv sa mal verejný obstarávateľ náležite vysporiadať s povinnosťou jednotlivých uchádzačov byť zapísaný v RPVS. Navyše úrad poukázal aj na to, že aj účastník konania v súťažných podkladoch výslovne uviedol, že verejný obstarávateľ nesmie uzavrieť rámcovú dohodu s uchádzačom alebo uchádzačmi, ktorí majú povinnosť zapisovať sa do RPVS a nie sú zapísaní v RPVS, “ vysvetlil predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Lesy SR vo svojom stanovisku uviedli, že predmetné verejné obstarávanie sa uskutočnilo v roku 2018 a týka sa predchádzajúceho vedenia štátneho podniku, ktorého členovia sú vyšetrovaní aj za iné pochybenia. „Po oboznámení sa s rozhodnutím ÚVO budeme naň korektným spôsobom reagovať,“ povedala v stredu pre agentúru SITA hovorkyňa Lesov SR Marína Debnárová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marína DebnárováMiroslav Hlivák
Firmy a inštitúcie Lesy SRÚVO Úrad pre verejné obstarávanie