Štátne lesy reagujú na žalobu ochranárov, pri aplikácii chemikálie Roundup vraj nehrozí zamorenie

postrek, stromy
Foto: ilustračné, Getty Images

Na ochranu štátnych lesov vykonávajú Lesy SR niekoľko opatrení. Keďže v súčasnosti sa premnožila invazívna drevina pajaseň žliazkatý, Lesy SR na likvidáciu tejto dreviny používajú látku Roundup Biaktiv, ktorú aplikujú do kmeňa stromu.

Spôsob likvidácie tejto dreviny predpisuje vyhláška, informoval riaditeľ odboru komunikácie Lesov SR Pavel Machava. Lesy SR tak reagujú na žalobu, ktorú na nich podali aktivisti pre použitie látky Roundup Biaktiv. Kritizujú štátny podnik, že používa zdraviu škodlivé látky, ktoré sú v zahraničí zakázané.

Prípravok je podľa analýz považovaný za bezpečný. Pokiaľ rozhodne príslušná inštitúcia, že spôsob likvidácie pajaseňa žliazkatého má byť robený iným postupom, tak bude štátny podnik postupovať podľa daného rozhodnutia,“ uviedol podľa tlačovej správy generálny riaditeľ Lesov SR Marian Staník.

Nerozprašuje sa do okolitého prostredia

Riaditeľ Staník ubezpečuje, že prípravok aplikujú spôsobom, ktorý neumožňuje kontakt s obyvateľstvom. Aplikujú ho priamo do kmeňov stromov, preto sa nerozprašuje do okolitého prostredia.

V žiadnom prípade nejde o postrekovú aplikáciu, pri ktorej by hrozilo zamorenie okolitého prostredia. Robia to výhradne pracovníci s platným osvedčením na aplikáciu chemických látok v lesnom prostredí,“ vysvetlil Staník.

Lesy SR ďalej argumentujú, že pri obhospodarovaní lesov vo svojej správe vykonávajú pestovateľské a ochranné opatrenia výlučne v zmysle platnej štátnej legislatívy o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov.

Lesy SR tvrdia, že o vykonávaní opatrení na likvidáciu inváznych drevín informovali príslušné inštitúcie. „Rozhodnutie Okresného úradu Bratislava o aplikácii látky na príslušné miesta bolo zaslané Slovenskej inšpekcii životného prostredia, Štátnej ochrane prírody CHKO Ponitrie, CHKO Dunajské Luhy a Okresnému úradu Bratislava, odboru starostlivosti o životné prostredia,“ uzavrel Staník.

Zakázaný endokrinný disruptor Roundup

Koncom augusta sa lesoochranárske zoskupenie VLK obrátilo na súd v súvislosti s vydaním povolenia na aplikáciu chemických látok v lesoch v okolí Bratislavy, ktoré udelil odbor životného prostredia na Okresnom úrade Bratislava. VLK o tom informoval na sociálnej sieti.

Štátne lesy idú aplikovať endokrinný disruptor Roundup uprostred Bratislavy, v Pečnianskom lese, v čase, keď okolité krajiny jeho používanie už zakázali alebo zákaz pripravujú. VLK dáva toto povolenie na súd,“ uviedlo lesoochranárske zoskupenie.

Lesy SR podľa povolenia môžu použiť takzvané protiohryzové repelenty v mladých lesných porastoch. Povolenie platí aj na použitie herbicídneho prípravku Roundup Biactiv pri ochrane pred invazívnym pajaseňom žliazkatým.

Aplikovať chemické látky budú náterom a injektážou napríklad v Pečnianskom lese v bratislavskej Petržalke, pri Devínskej Novej Vsi či v ochranných pásmach prírodnej rezervácie Ostrovné lúčky pri Rusovciach a prírodnej rezervácie Fialková dolina v Devíne. Povolenie na použitie týchto chemických látok vydal okresný úrad až do konca roku 2025.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Lesoochranárske zoskupenie VLKLesy SR