Štátny podnik Lesy SR zaviedol nový protikorupčný systém

Korupcia, peniaze
Foto: ilustračné, Gettyimages.

Štátny podnik Lesy SR implementoval Systém manažérstva proti korupcii.  Predchádzala mu analýza rizikovosti, na ktorej spolupracovali aj odborníci Emília Sičáková-Beblavá a Pavel Nechala.

Cieľom nového systému manažérstva je prijatie súboru interných noriem, ktoré zužujú priestor na korupčné správanie. Informovala o tom v utorok na tlačovom brífingu organizačná riaditeľka štátneho podniku Lesy SR Aneta Kšenžighová.

Miera korupčného rizika

Na začiatku procesu Lesy SR posúdili mieru korupčného rizika u viac ako 100 procesov externými nezávislými expertmi. Táto analýza poskytla prehľad o procesoch so strednou a vysokou mierou rizika korupcie.

„Počas zavádzania Systému manažérstva proti korupcii sme zmapovali všetky pracovné pozície z pohľadu rizika výskytu korupčného správania. Do procesu sme zapojili aj vlastných zamestnancov. Na základe interného prieskumu formou dotazníkov sme získali prehľad o tom, aké majú naši zamestnanci povedomie o trestných činoch podplácania, prijímania úplatku či nepriamej korupcie,“ priblížila Kšenžighová.

Dôležitou časťou implementácie Systému manažérstva proti korupcii je posudzovanie rizikovosti obchodných partnerov a projektov z pohľadu korupcie. Toto posudzovanie realizujú zamestnanci, ktorí uzatvárajú nové obchodné vzťahy. Pokiaľ z posúdenia vyplynie miera rizikovosti vyššia ako stredná, nasleduje ďalší postup posudzovania, ktorý môže vyústiť až do neuzavretia kontraktu.

„Zadefinovali sme aj prísne pravidlá v oblasti prijímania darov. Teraz existuje centrálny zoznam darov, do ktorého sme povinní zaznamenať všetky prijaté dary. Zvyšuje to transparentnosť,“ dodal obchodný riaditeľ Lesov SR Tomáš Klouček.

Spôsob oznamovania korupcie

Všetci zamestnanci Lesov SR sú zodpovední za dodržiavanie nastaveného protikorupčného systému. Zároveň musia absolvovať príslušné školenia a nahlásiť skutočné či potenciálne prípady porušení zásad systému.

Okrem toho Lesy SR zaviedli spôsob oznamovania korupcie (prostredníctvom e-mailovej adresy korupcia@lesy.sk) a účinnej ochrany jej oznamovateľov. Práve Aneta Kšenžighová zodpovedá v Lesoch SR za dodržiavanie protikorupčných predpisov a pravidiel.

Štátny podnik bude každý rok vyhodnocovať účinnosť Systému manažérstva proti korupcii a na základe výsledkov hodnotenia bude ďalej aplikovať riešenia, ktoré zefektívnia boj proti korupcii.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aneta KšenžighováTomáš Klouček
Firmy a inštitúcie Lesy SR