Lesy SR zažili nadpriemerný rok, aj napriek nepriazni dosiahli nečakaný zisk

Lesy
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

Lesy Slovenskej republiky, š.p. dosiahli vlani aj napriek negatívnej situácii na trhu s ihličnatým drevom kladný hospodársky výsledok vo výške 4 mil.  eur. Štátny podnik pritom plánoval skončiť len tesne nad nulou.

Najväčší tržbotvorný prvok

„Vlani sa nám podarilo dosiahnuť také výsledky, na aké sme ani nepomysleli. Plánovali sme zisk okolo 50-tisíc eur, no nakoniec sme to vytiahli na 4 milióny. Bol to nadpriemerný rok napriek negatívnemu trendu na trhu s ihličnatým drevom. Som veľmi rád, že ekonomické výsledky sú na takej dobrej úrovni. Verím, že v tom budeme pokračovať,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA generálny riaditeľ Lesy SR š.p. Marian Staník.

Štátny podnik Lesy SR je orientovaný hlavne na činnosti súvisiace s hospodárením na lesných pozemkoch vo vlastníctve štátu. Kladný hospodársky výsledok za rok 2019 ovplyvnilo viacero faktorov, niektorým negatívnym sa musel podnik počas roka prispôsobovať.

„Predaj drevnej hmoty je náš najväčší tržbotvorný prvok. Tej je však na trhu momentálne veľký prebytok, čomu sme sa museli v podniku prispôsobiť. Hľadali sme rezervy vo vlastných radoch tak, aby nám výrobné procesy príliš nezaťažili rozpočet. Okrem toho š.p. využíva majetok štátu na prenájom externému prostrediu a robí napríklad aj úkony súvisiace s právom poľovníctva. Tieto faktory nám pomohli k zisku,“ pokračoval Staník.

Projekt sledovania dreva

Za najvýraznejšiu novinku v minulom roku označil generálny riaditeľ Lesov SR spustenie projektu sledovania dreva. „Tento projekt má do budúcnosti zmapovať celý proces s nakladaním a spracovaním dreva od spracovania až k odberateľovi. To bude mať v budúcnosti veľký pozitívny vplyv na celé odvetvie. Okrem toho považujem za veľmi dôležitý, z minulého roka, aj rozvoj informačných technológií a strojov. V tomto roku plánujeme zas najviac investovať do vozového parku, ktorý je dlhodobo historicky poddimenzovaný. Tým si zabezpečíme sebestačnosť v odvoze drevnej hmoty,“ dodal Staník.

Lesy Slovenskej Republiky sú štátnym podnikom, ktorého hlavnou úlohou je spravovanie lesného a iného majetku vo vlastníctve Slovenskej republiky.

V zmysle Obchodného zákonníka je hospodárskou organizáciou s právom trvalej podnikateľskej činnosti, trvalou prevádzkovou výrobou a obchodom. Podnik má oprávnenie na poskytovanie služieb, prác a ďalšej činnosti s cieľom získania trvalého zdroja finančných príjmov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian Staník
Firmy a inštitúcie Lesy SR