Stavebný rozvoj v Tatrách je príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt, tvrdí minister Budaj

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Budaj
Minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: SITA/Branislav Bibel

Stavebný rozvoj a investičné projekty, na ktoré poukazujú aktivisti z občianskej iniciatívy Milujem zelené Tatry, sú príkladom nerešpektovania prírodných hodnôt ukrytých v najstaršom národnom parku Slovenska. Uviedol to v stredu na sociálnej sieti minister životného prostredia Ján Budaj.

Ide o reakciu na list, ktorý aktivisti zaslali prezidentke Zuzane Čaputovej. Upozornili v ňom na extrémne zlú situáciu v oblasti aktuálneho stavebného rozvoja vo Vysokých Tatrách a pri správe Tatranského národného parku a biosférickej rezervácie Tatry.

Rovnako kritizujú rozhodovanie orgánov štátnej správy na úsekoch starostlivosti o životné prostredie a územného plánovania.

Kľúčové je dodržiavanie zákona

Ministerstvo životného prostredia SR podľa jeho šéfa vníma záujem tejto iniciatívy, ktorá sa v dôsledku nedostatočnej ochrany národných parkov, predovšetkým s obavami o budúcnosť Tatranského národného parku, obrátila na prezidentku, ministerstvo aj ďalšie inštitúcie.

Z pohľadu rezortu je podľa Budaja kľúčové, aby sa dodržiaval zákon, teda aby mala ochrana prírody v národných parkoch prioritu pred ostatnými činnosťami, predovšetkým hospodárskymi.

S masívnou výstavbou nesúhlasia

Ministerstvo životného prostredia bude podľa Budaja skúmať schvaľovacie procesy, ktoré súvisia s kompetenciami rezortu.

„Tak ako sme proti zmene našich hôr na biznisové lunaparky, nesúhlasíme ani s masívnou výstavbou apartmánov. Zahraničné, ale aj slovenské skúsenosti varujú, že z nich zákonite vznikajú takzvané mŕtve zóny, ktoré ožijú len na krátku dobu v sezóne,“ poznamenal šéf rezortu.

Rezort presadzuje reformu národných parkov

Apartmánové sídliská podľa jeho slov zásadne zmenia charakter a vzhľad podhoria, ale aj dopravné pomery či nároky na odpadové hospodárstvo.

„Starostlivosť o životné prostredie bola na pokraji záujmu predchádzajúcich vládnucich garnitúr. Avšak aj vďaka silnejúcemu hlasu občianskych združení naberajú témy ochrany prírody na dôležitosti,“ skonštatoval Budaj.

Ministerstvo podľa neho presadzuje reformu národných parkov, ktorá má okrem iného priniesť sociálno-ekonomické pozdvihnutie života na vidieku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján BudajZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRTANAP Tatranský národný park