Strana SNS chce ukázať, kto tu skutočne zarába na potravinách. Znížením DPH na potraviny

Bread 2752165_1280.jpg

Slovenská národná strana (SNS) pripraví na najbližšiu, 43. schôdzu NR SR, päť zásadných návrhov zákonov. Medzi nimi je aj návrh znížiť daň z pridanej hodnoty na potraviny na 10 percent. nformovala o tom v piatok riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová.

Ukáže sa, kto zarába

„Slovenská národná strana je nespravodlivo obviňovaná zo stavu, ktorý je na Slovensku už 30 rokov. Je nám vyčítané, že tu je nedostatok financií v potravinárstve a pôdohospodárstve. Rezort pôdohospodárstva však doteraz mali aj iné strany, prečo my máme trpieť za chyby iných? Pripravili sme systémové riešenie, zdanenie obchodných reťazcov. To je nám vyčítané a dokonca sme obviňovaní z toho, že nepriamo došlo k nárastu cien,“ uvádza v tlačovom vyhlásení predseda SNS Andrej Danko.

„Týmto ďalším návrhom chceme dosiahnuť to, aby sa ukázala skutočná tvár a charakter obchodných reťazcov. A sme zvedaví, či prvýkrát za 30 rokov od revolúcie začnú konečne ceny potravín pri takejto DPH konečne klesať. Aby sa ukázalo, kto tu skutočne zarába na potravinách,“ dodáva.

Zrušte odvod a potom znížte DPH

Analytik Radovan Ďurana z INESS považuje zníženie DPH na potraviny za celkom dobrý nápad. Upozorňuje však, že toto opatrenie samo osebe stačiť nebude.

„Parlament ešte v roku 2011 prijal záväzok na opätovné zníženie sadzby DPH na 19% po znížení schodku verejných financií. Doteraz sa tak nestalo, zavedenie 10% sadzby DPH je tak čiastočnou náplasťou na nesplnený sľub. Zavedenie jednotnej sadzby na potraviny by výrazne zjednodušilo účtovný  život obchodníkov a nižšie náklady občanom na potraviny,“ vysvetľuje analytik.

Práve osobitný odvod pre reťazce bol jednou z príčin rekordného rastu cien, aké už sme na Slovensku dlho nemali. Ceny potravín a nealkoholických nápojov vzrástli v januári medzimesačne až o tri percentá.

„Tento návrh je predložený v čase, keď sa preukázalo, že zavedenie odvodu reťazcov zvýšilo ceny potravín. Nižšia DPH má šancu tento rast spomaliť, prípadne zvrátiť. Pri nedávnom  zavedení 10% DPH na vybrané potraviny došlo k merateľnému poklesu cien, preto SNS sa pýta zbytočne. Z pohľadu spotrebiteľa by ideálnym riešením bol balíček, ktorý by obsahoval tak zníženie DPH ako aj zrušenie odvodu reťazcov,“ myslí si Radovan Ďurana.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom