Stromom roka 2020 sa stal prastarý Dub letný, nájsť ho môžete pri bývalom areáli Drnavských železiarní

Dub letný
Dub letný z Drnovej. Foto: www.facebook.com

Víťazom ankety Strom roka 2020 sa stal prastarý dub z Malej Pešti (obec Drnava, okres Rožňava), ktorý sa nachádza pri bývalom areáli Drnavských železiarní grófa Andrássyho.

Dub získal 5 246 hlasov a na jar bude reprezentovať Slovensko v európskej súťaži stromov. V tlačovej správe o tom informovala Martina Ragalová z Nadácie Ekopolis.

Na druhom mieste s počtom hlasov 3 191, sa ocitla Lipa veľkolistá zo Štitár (okres Nitra), ktorá stojí pri kostolíku sv. Imricha. Tretie miesto patrí Lipe malolistej z oravskej obce Zákamenné (okres Námestovo), pričom tá získala 3 105 hlasov.

Súťaž v zberaní hlasov pre školy

V rámci ankety organizátori vyhlásili aj súťaž v zbieraní hlasov pre školy. V súťaži zvíťazili Základná škola Moskovská z Banskej Bystrice, Základná škola J. Fándlyho zo Serede a Základná škola Karpatská zo Žiliny.

Základnú školu A.Bagara z Trenčianskych Teplíc sme ocenili v novej, samostatnej kategórii, kde nerozhodoval počet hlasov, ale ich chuť zapojiť sa do hlasovania,“ priblížil Peter Medveď, riaditeľ Nadácie Ekopolis.

Symbol niekoľkých generácií

Prastarý dub z Malej Pešti sa nachádza pri bývalom areáli Drnavských železiarní grófa Andrássyho. Tu sa v 40-tych rokoch 19. storočia odlievali konštrukčné diely Retazového mosta „Lanchíd“ v Budapešti, za čo si obec vyslúžila prezývku „Kis Pest – Malá Pest“.

Dnes je tento strom jedným zo zastavení na náučnom chodníku Poklady Drnavy, ktorý obcou prechádza a vracia návštevníkov do dôb baníctva. Dub patrí k neodmysliteľným symbolom už niekoľko generácií – stojí na starej obchodnej ceste. Zmienka o dube sa nachádza v obecnej kronike už v roku 1670.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina RagalováPeter Medveď