Stromom roka na Slovensku sa stal sedemdesiatročný buk lesný zo Starého Smokovca

Strom roka 2021, buk lesný
Strom roka 2021, buk lesný zo Starého Smokovca. Foto: www.facebook.com

V ankete Strom roka 2021 zvíťazil 70-ročný buk lesný zo Starého Smokovca v okrese Poprad. Nadácia Ekopolis o tom informovala v tlačovej správe, ktorú zaslala Martina Ragalová Hromadová z oddelenia pre internú a externú komunikáciu nadácie.

Na víťazov čaká finančná výhra

Víťazný strom získal 4 833 hlasov z celkového počtu 22 613 hlasov. Na druhom mieste s počtom hlasov 3806 sa umiestnil 300 rokov starý Dub letný z Giraltoviec v okrese Svidník.

Tretie miesto si v 12-člennom finále s počtom 3600 hlasov vyslúžila 170-ročná exotická Katalpa bignóniovitá z Hnúšte v okrese Rimavská Sobota.

Na víťazov čaká finančná výhra v hodnote 300 eur na odborné dendrologické posudky, arboristické ošetrenia od ISA Slovensko, či úpravu okolia.

Pridali špeciálnu kategóriu

Vyhlásenie výsledkov sa uskutočnilo vo štvrtok v priestoroch historického žrebčína v Kopčanoch spolu so symbolickou výsadbou stromov v novovzniknutom ovocnom sade.

„Tento rok sme rozšírili špeciálnu súťažnú kategóriu pre školy, kde nerozhoduje počet hlasov, ale aktivity žiakov navyše. Jedna škola tak získa vzrastlý strom do svojej školskej záhrady a pre ďalšie dve ocenené školy máme pripravené náučné a zábavné hry s eko tematikou,“ uviedla Ragalová.

Víťazný strom bude Slovensko zastupovať v súťaži Európsky strom roka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Ragalová Hromadová
Firmy a inštitúcie Nadácia Ekopolis