Súd zakázal aktivistom hanobiť COOP Jednotu pre predaj vajec z klietkového chovu

Sliepka, sliepky, vajíčka
Klietkový chov sliepok. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Okresný súd Bratislava V rozhodol, že aktivisti z Humánneho pokroku majú zákaz hanobiť COOP Jednotu v súvislosti s predajom vajec z klietkového chovu. V prípade nerešpektovania rozhodnutia súdu sa aktivisti dopustia trestného činu. Informovala o tom v utorok PR manažérka COOP Jednota Slovensko Zuzana Peiger Ačjaková. Obchodný systém COOP Jednota podľa jej slov už viackrát predstaviteľom o. z. Humánny pokrok zdôvodňoval, že aktívne podporuje trend postupného zlepšovania životných podmienok sliepok, no zároveň nemôže udeliť predaju vajec z klietkového chovu stopku podľa ich požiadavky.

Podporujú myšlienku ochrany zvierat

Najväčšia slovenská maloobchodná sieť COOP Jednota je už niekoľko mesiacov vystavená tlaku aktivistov nabádajúcich spotrebiteľov k bojkotu nákupu v jej predajniach. Dôvodom má byť fakt, že reťazec ako najväčší podporovateľ slovenskej produkcie považoval za nekorektné zverejnenie záväzku o ukončení predaja vajec z klietkového chovu podľa požiadaviek aktivistov,“ spresnila Peiger Ačjaková.

So všetkou úctou rešpektujeme a podporujeme myšlienku ochrany zvierat. Ako najväčší predajca slovenských potravín máme isté záväzky voči zákazníkom a samozrejme aj dodávateľom. Po celej krajine máme viac ako 2 000 predajní, v ktorých ponúkame predovšetkým slovenské potraviny. Podporujeme tým slovenských producentov, vytváranie pracovných miest aj potravinovú sebestačnosť Slovenska. Až 80 % z celkovej produkcie vajec pochádza z obohateného klietkového chovu. Ak by sme vajcia z tohto chovu úplne vylúčili, boli by sme prinútení nakupovať zo zahraničia,“ uviedol vrchný riaditeľ obchodnej sekcie COOP Jednoty Slovensko Branislav Lellák a zdôraznil, že najväčšia potravinová sieť má vo svojej ponuke aj vajcia z podstielky i voľného výbehu.

Diskriminácia slovenských obchodníkov

Konanie aktivistov namierené voči COOP Jednote považuje za neopodstatnené aj riaditeľ Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniel Molnár. „Správanie hnutia smeruje k poškodzovaniu dobrého mena a diskriminácii slovenských obchodníkov podporujúcich slovenských chovateľov. Až 80 % celkovej produkcie vajec na Slovensku pochádza z obohateného klietkového chovu a napriek tomu, že slovenské podniky svoje chovy postupne prerábajú, vzhľadom na finančné možnosti a zatiaľ bez podpory štátu, pomalým tempom. Tlačenie na slovenských obchodníkov a vyhrážanie sa cielenou kampaňou podporujúcou bojkot slovenských prevádzok preto považujeme za neadekvátne,“ povedal šéf hydinárov.

Zároveň je podľa Molnára potrebné zdôrazniť, že kvalita a zloženie vajec nezávisí od spôsobu chovu. Nie je dôležité, či bola nosnica chovaná v obohatenej klietke, na podstielke alebo vo voľnom výbehu. Kvalitu a zloženie vajec ovplyvňuje iba krmivo, ktoré nosnica konzumuje, a jeho zloženie. „O kvalite života nosnice najlepšie vypovedá počet znesených vajec a počet uhynutých nosníc. Tieto ukazovatele sú v klietkovom, ako aj podstielkovom spôsobe chovu porovnateľné a sú mierne v prospech klietkových chovov. Tlak aktivistov môžeme preto považovať za tlak na zníženie sebestačnosti SR v produkcii vajec a zvýšenie cien vajec na pulte pre spotrebiteľov,“ dodal Daniel Molnár.

Kampaň v medziach zákona

Združenie Humánny pokrok sa k súdnemu rozhodnutiu plánuje vyjadriť neskôr, potrebujú si ho najprv preštudovať. „Uznesenie súdu sme oficiálne obdržali len pred niekoľkými hodinami. Nebudeme preto skĺzať k unáhleným záverom. Naša kampaň od začiatku prebieha plne v medziach zákona a našich práv a uznesenie súdu budeme rešpektovať,“ uviedol pre agentúru SITA predseda združenia Martin Smrek. Ako dodal, kompletné stanovisko, ako aj ďalšie kroky združenia zverejnia po konzultácii s právnym oddelením v stredu.

COOP Jednota sa obrátila na súd po tom, čo aktivisti začali podľa obchodnej siete agresívnu a manipulatívnu kampaň, v rámci ktorej začali presviedčať verejnosť, aby návštevu jej predajní bojkotovali a zároveň šírili nepravdivé poplašné správy najmä prostredníctvom sociálnych sietí. Podľa uznesenia Okresného súdu Bratislava V z 18. októbra 2019 sú aktivisti OZ Humánny pokrok povinní sa zdržať akejkoľvek formy konania spočívajúceho v šírení a zverejňovaní negatívnych informácií spojených s obchodným názvom COOP Jednota, ktoré by sa týkali predaja vajec z klietkového chovu. Uznesenie je už vykonateľné a v prípade, že dôjde k nerešpektovaniu vykonateľného rozhodnutia súdu, môže byť naplnená skutková podstata trestného činu poškodzovania cudzích práv, upozorňuje COOP Jednota.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Branislav LellákDaniel MolnárMartin SmrekZuzana Peiger Ačjaková