Súd zamietol žalobu na Slovenský pozemkový fond v kauze Veľký Slavkov

Velky slavkov.jpg
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Slovenský pozemkový fond (SPF) nemusí zaplatiť milióny. SPF mal zaplatiť náhradu škody viac ako 23 miliónov, plus úroky z omeškania od roku 2008. Žalobu podala spoločnosť Digital Floor Ltd. registrovaná vo Veľkej Británii, ktorej pohľadávku postúpila cyperská schránka Delmeza Limited. Súd v Prešove však žalobu zamietol.

„Pojednávanie bolo vytýčené v jednom z troch sporov, ktoré sú vedené voči SPF. Konkrétne ide o spor so spoločnosťou Delmeza Limited & Invest limited, ktorého predmetom je zaplatenie údajnej škody viac ako 23 miliónov EUR plus úrok z omeškania od roku 2008“, informovala generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

Ako informuje SPF, ide o spory z titulu údajne zmarenej investície OKKO G.E.R. Ich podstata spočíva v tom, že z nezáväzného oznámenia SPF, ako sa postupuje pri predaji pozemkov, spoločnosti AR PARK, s.r.o. a ARent, a.s. dovodzujú, že sa jednalo o záväzný prísľub k odpredaju pozemkov, ktorý SPF nesplnil.  Tým, že fond následne pozemky vydal reštituentom, mal spoločnostiam spôsobiť škodu spočívajúcu v zmarení investície podnikateľského zámeru.

Ani jeden zo sporov týkajúcich sa týchto nárokov, ktoré sú podľa informácií dostupných SPF aktuálne postúpené na subjekt DIGITAL FLOOR LTD registrovaný vo Veľkej Británii, a ktoré fond považuje za fiktívne, zatiaľ nebol právoplatne ukončený.

Kauza Veľký Slavkov bola jednou z najväčších káuz prvej vlády Roberta Fica. Strana ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara hrozila odchodom z vlády.

Vtedajší námestník Slovenského pozemkového fondu Branislav Bríza mal podpísať sporné zmluvy o prevodoch pozemkov. Reštituenti ich predali firme GVM blízkej Mečiarovi za 13 miliónov korún (431 520,95 eura), aj keď ich hodnota bola vyčíslená na jeden a pol miliardy korún (49 790 878 eur).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPF Slovenský pozemkový fond