Svetoví lídri sľúbia ukončenie odlesňovania do roku 2030, odborníci tento krok privítali

strom, les, výrub
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Viac ako stovka štátov sľúbi ukončenie odlesňovania do roku 2030. Ako uviedol spravodajský portál BBC, medzi signatármi bude v utorok i Brazília, kde boli vyrúbané rozsiahle oblasti amazonského dažďového pralesa.

Výrub stromov prispieva ku zmene klímy

Prvá veľká dohoda dosiahnutá v rámci aktuálnej klimatickej konferencie v škótskom Glasgowe (COP26), ktorá sa začala v nedeľu, bude zahŕňať i záväzok v podobe takmer 14 miliárd libier (asi 16,5 miliardy eur) z verejných a súkromných prostriedkov.

Odborníci tento krok privítali, no zároveň upozornili, že záväzky je potrebné splniť, nakoľko predchádzajúca dohoda z roku 2014 „vôbec nedokázala spomaliť odlesňovanie“. Výrub stromov prispieva ku zmene klímy, pretože zmenšuje lesy, ktoré absorbujú obrovské množstvo oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.

Fond na ochranu ďažďového pralesa

V štátoch, ktoré avizovali, že podporia túto dohodu, vrátane Kanady, Brazílie, Ruska, Číny, Indonézie a Konžskej demokratickej republiky, sa nachádza približne 85 % svetových lesov.

Časť financií poputuje do rozvojových krajín na obnovu poškodenej pôdy, boj proti lesným požiarom a podporu domorodých komunít. Vlády 28 krajín sa tiež zaviažu odstrániť odlesňovanie súvisiace s celosvetovým obchodom s potravinami a inými poľnohospodárskymi produktmi, ako je palmový olej, sója a kakao. Tieto odvetvia spôsobujú zmenšovanie lesov vyrubovaním stromov, aby sa vytvoril priestor pre pasenie zvierat alebo pestovanie plodín.

Viac ako 30 najväčších svetových spoločností sa zároveň zaviaže ukončiť investície do aktivít spojených s odlesňovaním. Vytvorí sa tiež fond vo výške 1,1 miliardy libier (1,3 miliardy eur) na ochranu druhého najväčšieho tropického dažďového pralesa na svete – v povodí rieky Kongo.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom