Synantropné jelenice z tatranských osadách prevezú do českých lesov, lesníci upozorňujú na zákaz prikrmovania

Zima, jelenice

Pracovníci Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) v úvode tohto týždňa odchytili v tatranských osadách synantropné jelenice. Podarilo sa im uspať dve aj s jelenčaťom v Tatranskej Lomnici a jednu neďaleko jednej z bytoviek v Hornom Smokovci.

Ako informovali štátne lesy na sociálnej sieti, tie zatiaľ oddychujú vo zvernici v Tatranskej Javorine. Ide však len o prechodný pobyt, pretože následne ich čaká prevoz do českých prezidentských lesov Lánskej pahorkatiny, kde pomôžu s občerstvením krvi miestnej populácie.

Ľudia jelenice prikrmovali

„V tatranských osadách sa evidentne stále nájdu osoby, ktorým sa pohľad na pasúcu zver zdá taký ľúbivý, až sa nezdráhajú ju prikrmovať a tak narúšať prirodzený život svojich štvornohých susedov,“ uviedli ŠL TANAP.

Robia tak podľa nich aj napriek apelom z radov lesníkov či predstaviteľov samosprávy. Maškrty na podnose pritom podľa nich idú ruka v ruke so stratou prirodzenej plachosti zvierat.

Zmenená plachosť

„Keď odchytávame predpokladané matky, ktoré tu stále prinášajú mladé a sú zvyknuté na človeka, postupne odstraňujeme roky sa vlečúci problém,“ vysvetlil zoológ Štátnych lesov TANAPu Jozef Hybler.

Podľa lesníkov sa však ešte stále po tatranských osadách prechádza do dvadsať jeleňov a jeleníc s úplne alebo čiastočne zmenenou plachosťou, ktoré si popri pohodlnejšom stravovaní rýchlo zvykli pri ľudských obydliach aj na pokoj od šeliem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Hybler
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPu