Syseľ sa pomaly vracia do prírody, tento rok sa mu mimoriadne darilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syseľ, ilustračná snímka
Foto: Pixabay.com/Leopold13

Počet sysľov sa na Slovensku neustále zvyšuje. V roku 2018 sa im na Slovensku veľmi darilo, odborníci ho preto nazývajú aj syslí rok. Ako dnes informovala organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, minulý rok sa v Slovenskom krase uložilo na spánok 400 sysľov, túto jeseň ich už bolo 600. Darilo sa im aj na Muránskej planine v lokalite Biele vody, zimuje tu viac ako 2 000 sysľov.

Kedysi bežný, dnes vzácny

Kedysi bežné zviera, neskôr veľmi vzácne, sa pomaly vracia do slovenskej prírody. Vyžaduje územia, ktoré sú pravidelne spásané alebo kosené, úbytok pasienkov je dôvodom, prečo z mnohých miest syseľ úplne vymizol,“ konštatoval Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku.

Organizácia obnovuje v rámci projektu Life Energia od roku 2015 plochy, kde sa môže syseľ pasienkový rozširovať , a to najmä v dvoch lokalitách v Slovenskom krase, Hrhov a Gemerská Hôrka, ako aj na Muránskej planine.

Môžeme skonštatovať, že pre sysle to bol najlepší rok za posledné dve desaťročia,“ zdôraznil Hapl s tým, že sysľom tento rok prialo aj počasie. Vďaka teplej jeseni sa uložili k spánku až okolo 20. októbra, minulý rok už koncom septembra spali. V Gemerskej Hôrke zimuje 100 sysľov, v roku 2015 tam bolo len 16 jedincov. Hrhov má 500 zimujúcich sysľov, v roku 2015 ich bolo 75 jedincov. Pred zimou sysľov ochranári prikrmujú slnečnicou a jablkami, takéto opatrenie pomáha počas zimovania prežiť vyššiemu počtu sysľov.

Štvornohý ekomanažér

Sysľa pasienkového nazývajú ochranári ekomanažér, pretože dokáže pozitívne ovplyvniť prítomnosť mnohých druhov rastlín a živočíchov v mieste, kde žije. „Jeho význam je veľmi dobre vidieť na obnovenom sysľovisku na Bielych Vodách na Muráni, kde sa v súčasnosti vyskytuje až dvetisíc sysľov,“ vyhlásil Hapl. Jastraby a krkavce tam ulovili pomerne veľa sysľov, pričom išlo predovšetkým o slabé jedince, prežijú hlavne tie zdravé.

Na lokalite začali loviť i vzácne mačky divé. Tým, že sa niektoré dravce sústredia na sysle, začalo sa dariť iným, dovtedy loveným druhom. Opäť sa objavila jašterica zelená naposledy pozorovaná na Bielych vodách v roku 1958, z vtákov je to vzácny skaliarik sivý či škovránok stromový.

Pomáha celému biotopu

Syslie poprepájané nory pomáhajú počas silných dažďov zadržať vodu v krajine a predchádzajú tak záplavám. Ich neustále hrabanie vytvára podmienky pre veľké množstvo rastlín, ktoré by inak v konkurencii nemali šancu, preto syslie lúky kvitnú oveľa pestrejšie ako lúky bez sysľov. Nory poskytujú úkryty pre iné živočíchy, napríklad čmeliaky, na Hrhove v nich dokonca našli ropuchy zelené.

Syseľ patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkávajú takzvaným pravým zimným spánkom (hibernáciou). Pred zimou sa poriadne vykŕmia a chladné dni s nedostatkom potravy prespia vo svojich norách 80 cm pod zemou, čo je hranica, do akej na Slovensku zvyčajne premŕza pôda. Po piatich mesiacoch si zo svojho zimného príbytku vyhrabú novú dieru a vyjdú von.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať