Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
sucho
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
24. 07. 2019 11:23 PoľnohospodárstvoSlovensko od NasVidiek.skSITA

Takmer celé Slovensko trápi sucho, extrémne je na viac ako ôsmich percentách územia

Extrémne pôdne sucho v súčasnosti panuje na viac ako ôsmich percentách územia Slovenska. Suchom rôznej intenzity je zasiahnutých až 90 percent územia Slovenska. Na svojej stránke o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Negatívna bilancia atmosférických zrážok

Deficit pôdnej vlahy je najvyšší na Orave a Kysuciach, kde jeho hodnoty dosahujú až 100 mm. Veľmi suché podmienky prevládajú na západnom Slovensku a na severe stredného Slovenska. Extrémne sucho je lokálne aj v Slovenskom Rudohorí, na Spiši a v Podtatranskej kotline.

Negatívna bilancia atmosférických zrážok prevláda na Slovensku už od roku 2011, pričom dôsledkom sú dočasne vysychajúce korytá niektorých menších vodných tokov, pokles hladín podzemnej vody a pokles výdatnosti väčšiny prameňov.

Veľmi akútne riziko vzniku požiarov

Významný deficit atmosférických zrážok sa v priebehu prvých šiestich mesiacov tohto roku objavil predovšetkým na západnom, severozápadnom a severnom Slovensku, miestami aj na juhu stredného Slovenska. Napríklad v Piešťanoch dosiahol za tri roky deficit zrážok 218 mm.

Nedostatok zrážok a sucho ovplyvňuje prakticky takmer každý sektor hospodárstva. Problémy sa týkajú vodohospodárov, so stále väčšou intenzitou aj poľnohospodárov. Dôsledky sucha sa môžu prejavovať aj v lesnom hospodárstve aj na rastlinstve.

Riziko vzniku požiarov je teraz veľmi akútne, nie iba v určitých oblastiach, ale horieť môže aj v polohách, kde v minulosti bývalo prevažne vlhko.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X