Tatranskí lesníci rátajú škody po silnom vetre, poškodil a vyvrátil tisíce stromov

Strom, Tatry
Foto: ilustračné, SITA/Rastislav Ovšonka.

Škody po silnom vetre, ktorý počas uplynulých dní potrápil Slovensko, rátajú aj tatranskí lesníci. Podľa ich odhadov len na území v správe Štátnych lesov TANAP-u (ŠL TANAPu) prírodný živel vyvrátil a polámal približne 2 500 až 2 600 metrov kubických drevnej hmoty, čo je viac ako tritisíc stromov.

Podľa slov Martiny Petránovej zo ŠL TANAP-u zasiahnutá bola najmä oravská časť Tatier, kde vietor poškodil zhruba 800 metrov kubických drevnej hmoty.

Intenzívne fúkalo aj v oblasti Tatranskej Javoriny, odkiaľ lesníci hlásili približne 650 metrov kubických vetrovej kalamity, ďalších odhadom 500 až 600 metrov kubických pridal ochranný obvod Podbanské, kde niekoľko spadnutých stromov zatarasilo aj červeno označenú Tatranskú magistrálu v úseku Podbanské – Tri Studničky.

Popadané stromy blokovali i asfaltovú cestu k Popradskému plesu.

Kmene a konáre postupne odstraňujú

V ochrannom obvode Tatranské Matliare spôsobil vietor škody predovšetkým v mladých prebierkových lesných porastoch.

„Menšie škody ŠL TANAP-u zaevidovali tiež na viacerých zariadeniach v majetku štátu, zničené či odfúknuté šindle zo striech už lesníci nahrádzajú novými, postupne budú opravovať i poškodené turistické zariadenia ako prístrešky či smerovníky,“ vysvetlila Petránová s tým, že situáciu na označených turistických trasách mapujú aj pracovníci Strediska terénnych služieb ŠL TANAP-u.

Popadané kmene stromov či konáre zo zavalených úsekov chodníkov priebežne odstraňujú.

Možné uzávery turistických trás

O prípadných uzáverách turistických trás z dôvodu väčšieho množstva popadaných stromov budú ŠL TANAP-u ako správca turistických chodníkov na území Tatranského a časti Pieninského národného parku informovať prostredníctvom svojej webstránky či facebookového profilu.

„Návštevníci Tatier by však v každom prípade mali zvýšiť opatrnosť pri pohybe po turistických chodníkoch a rešpektovať pokyny pracovníkov, ktorí sa ich snažia spriechodniť,“ upozornila Petránová.

Silný vietor potrápil Tatry v posledných týždňoch hneď viackrát. Pre popadané stromy je od konca januára uzavretá i časť Tatranskej magistrály v úseku Hrebienok – Sliezsky dom, turisti však môžu namiesto nej využiť žlto označený turistický chodník spájajúci Velickú poľanu so Starým Smokovcom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Štátne lesy TANAPuTANAP Tatranský národný park