Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. 10. 2018 13:10 Lesy a lesníctvo od SITA

Ťažiť alebo nechať tak? Tatry sa obnovujú bez zásahu človeka

V Tichej a Kôprovej doline sa les obnovuje aj sám, bez zásahu lesníkov. Na miestach, kde v roku 2004 udrela veterná smršť, sa vytvárajú nové, unikátne biotopy. Pre portál Aktuality.sk to uviedol vedec Ján Topercer, ktorý sa výskumu v Tichej doline venuje už 14 rokov.

Tatry najskôr zdecimovala veterná smršť, po nej prišla podkôrniková kalamita. Už vtedy sa lesníci s ochranármi nevedeli zhodnúť na spôsobe obnovy lesa. Jedni presadzovali vyťaženie kalamitného dreva a vysadenie nových stromčekov, druhí zase tvrdili, že príroda si poradí sama.

Výskum Jána Topercera ukazuje, že ochranári mali pravdu.

„Podľa mojich zistení z Tichej a Kôprovej doliny práve v polohách najviac zasiahnutých smršťou a podkôrnikmi, dobre prežíva a prirodzene sa obnovuje veľmi rozmanitá škálovaná mozaika najmenej 17 typov prirodzených biotopov. Lesných, krovitých, vysokobylinných, močiarnych, vodných, sutinových, skalných i iných,“ hovorí vedec Ján Topercer.

Tieto územia podľa neho prilákali nové druhy rastlín a živočíchov. Na mŕtvom dreve sa darí jarabine, ktorá pripravuje prijateľnú mikroklímu a pôdu so živinami.

„Už takýto 10- až 15-ročný polomový jarabinový les nielenže dobre odoláva suchu, ale aj prívalovým dažďom, snehom a iným pribúdajúcim extrémom počasia a klímy. Hustá spleť jarabiny a mŕtveho dreva, prerastená krami a vysokými bylinami, s riadne prekorenenou pôdou, zadrží aj veľa vody, uhlíka i iných živín a bráni erózii pôdy,“ opisuje funkcie nového lesa Topercer.

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X