Trh s divinou je paralyzovaný, poľovnícka komora chce novou aplikáciou pomôcť predaju diviny v koži

diviak
Foto: ilustračné, Getty Images

Trh s divinou je od minulého roka paralyzovaný, nová aplikácia od Slovenskej poľovníckej komory (SPK) má pomôcť predaju diviny v koži. Aplikáciu v stredu oficiálne predstavila SPK a dostupná je na webe predajdiviny.sk.

Mimoriadne náročný odbyt

Divina v koži tak bude viac dostupná pre všetkých občanov Slovenska. Informovali o tom v stredu na tlačovom brífingu prezident SPK Tibor Lebocký a ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS) Jozef Bíreš.

V predošlej poľovníckej sezóne bol odbyt diviny mimoriadne náročný. Situácia sa ani v tomto roku nezlepšila a navyše pre pandémiu koronavírusu sa zhoršila.

„Výkupcovia nie sú schopní pri pretlaku diviny, ktorá visí zmrazená na skladoch v celej Európe, ponúknuť ani polovicu cien z minulého roka. Potrebu uľahčiť predaj diviny sme riešili s kompetentnými na rokovaniach k africkému moru ošípaných (AMO). V snahe pomôcť s odbytom poľovníkom a záujemcom prišla SPK s myšlienkou vytvoriť webovú aplikáciu, ktorá by Slovákom priniesla ľahšiu dostupnosť k divine,“ ozrejmil Tibor Lebocký.

Predaj zveriny nie je naplnený

Štátna veterinárna a potravinová správa víta a podporuje aktivitu SPK v tejto oblasti, keďže podľa ŠVPS predaj zveriny na Slovensku pre bežného spotrebiteľa nie je dostatočne naplnený.

„Slovenský spotrebiteľ týmto nebude závislý na dovoze mäsa z voľne žijúcej zveri a farmových chovov zo zahraničia, ktoré sú väčšinou v zmrazenom stave. Navrhovaný systém predaja z dvora priamo spotrebiteľovi zvýši záujem poľovníkov regulovať koncentráciu zveri a tým pádom sa to dotkne nielen denzity, ale aj prevencie chorôb, vrátane AMO. Takto ponúkané mäso zo zveriny nesie so sebou záruku zdravotnej bezpečnosti a kvality,“ povedal Jozef Bíreš.

Registrácia do webovej aplikácie je možná v troch rolách – predávajúci, kupujúci a výrobca/spracovávateľ. Od spustenia aplikácie, ktoré sa uskutočnilo v piatok 7. augusta, má SPK do 12. augusta registrovaných 55 predajcov, z čoho je doposiaľ 26 riadne verifikovaných a 40 kupujúcich.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef BírešTibor Lebocký
Firmy a inštitúcie Slovenská poľovnícka komoraŠVPS Štátna veterinárna a potravinová správa SR