Trnava sa zapojila do recyklovania kartónových obalov, chce z nich získať celulózu na výrobu papiera

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tetrapaky, recyklovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mesto Trnava sa zapája do projektu Komunálny materiálový kruh, ktorý je zameraný na recyklovanie kartónových nápojových obalov. Cieľom je získať z týchto obalov, známych aj ako tetrapaky, celulózu na výrobu papiera a potom aj papierové výrobky. Pri príležitosti Dňa Zeme Komunálny materiálový kruh predstavili v centre Trnavy.

Tetrapakové obaly neskončia v odpade

„Tetrapakové obaly vyzbierané prostredníctvom separovaného zberu odpadov sa cez našich partnerov dostanú do papierne, ktorá ich dokáže zrecyklovať a vyrobiť z nich hygienický papier, ako sú kuchynské utierky, papierové vreckovky alebo toaletný papier. Tieto výrobky potom vraciame naspäť do tej istej komunity, odkiaľ pôvodné obaly už ako vyseparovaný odpad prišli,“ vysvetlila fungovanie Komunálneho materiálového kruhu jeho koordinátorka pre Slovensko Ivona Urbanová.

Tetrapakové obaly tak nemusia končiť na skládke odpadov. Papier vyrobený z tetrapakov tak šetrí prírodné zdroje, hlavne stromy, z ktorých sa obyčajne hygienický papier vyrába. Papierové výrobky získané z kartónových nápojových obalov sú ekologické a vhodné pre styk s potravinami. Ich cena je podľa Urbanovej porovnateľná s bežne vyrábanými papierovými výrobkami, pri aktuálnom nedostatku celulózy môže byť dokonca nižšia.

Úspešný projekt zo Slovinska

„Nám v Trnave záleží na tom, aby sme žili v zdravom životnom prostredí a spoločne k tomu chceme viesť aj naše deti. Preto som rád, že Trnava patrí medzi prvé mestá na Slovensku, ktoré sa zapojili do projektu Komunálny materiálový kruh,“ povedal viceprimátor Trnavy Tibor Pekarčík. V meste sa do projektu zapojili ako prvé materské a základné školy, na recykláciu však pôjdu vyseparované kartónové nápojové obaly aj od ostatných obyvateľov.

Komunálny materiálový kruh v Trnave bol zriadený podľa vzoru úspešného projektu v Slovinsku, kde sa do neho prvé obce a inštitúcie zapojili pred šiestimi rokmi. Jeho zakladateľ Niko Kumar zo spoločnosti Circular Shield povedal, že je prvým krokom mesta či obce k udržateľnejšiemu spôsobu života a zapojenia sa miestnej komunity do obehového hospodárstva.

Mesto Trnava a jeho inštitúcie by podľa memoranda o spolupráci s Circular Shield mali používať hygienický papier vyrobený z papierových obalov, musia ale dodržiavať zákon o verejnom obstarávaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tibor Pekarčík