Trnavčania vyseparovali vyše 500 ton kuchynského bioodpadu, mesto muselo navýšiť rozpočet

Kuchynsky odpad, bioodpad
Mestskí poslanci museli navýšiť rozpočet na vývoz a likvidáciu kuchynského odpadu až na takmer 500-tisíc eur. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Obyvatelia Trnavy od začiatku tohto roku vytriedili viac ako 500 ton kuchynského bioodpadu. Rekordným mesiacom bol august, kedy bolo do približne štyroch stoviek hnedých nádob vložených až 105 ton tohto odpadu. Trnavská radnica o tom informovala na svojom webe. Trnava začala so zberom kuchynského bioodpadu v januári tohto roku.

Vysoký záujem o triedenie kuchynského odpadu si vyžaduje aj zvýšené náklady na zabezpečenie tejto služby. Na začiatku roku mala Trnava na ňu v rozpočte vyčlenených 50-tisíc eur, neskôr mestskí poslanci zvýšili rozpočet na 266-tisíc eur a pri najnovšej aktualizácii rozpočtu mesta až na takmer 500-tisíc eur.

Peniaze by do konca roka nestačili

Podľa zdôvodnenia by pôvodne schválené finančné prostriedky nepostačovali na pokrytie výdavkov na zabezpečenie služby zberu, prepravy a likvidácie kuchynského odpadu do konca roka.

Zo začiatku v meste rozmiestnili 40 kusov 120-litrových nádob na tento druh odpadu, do bioplynovej stanice boli vyvážané dvakrát týždenne.

Nezjedené aj skazené potraviny

Už krátko po spustení zberu kuchynského odpadu začiatkom roka sa ukázalo, že bude treba zvýšiť počet nádob aj frekvenciu vývozu. Radnica postupne pridávala ďalšie 120-litrové aj 240-litrové nádoby a zvýšila sa aj frekvencia ich vývozu na trikrát týždenne.

Kuchynským odpadom sú zvyšky jedál a potravín z domácností, zvyšky ovocia a zeleniny, pečiva a obilnín, potraviny po lehote spotreby alebo lehote minimálnej trvanlivosti. Do hnedých nádob môžu ísť aj zvyšky z kvetov a rastlín.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom