Ukončenie testovania na zvieratách žiada viac ako 1,4 milióna Európanov, Slováci sa tentokrát nenechali zahanbiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V stredu (31. augusta) o polnoci Európska občianska iniciatíva Save Cruelty Free Cosmetics ukončila petíciu, občania únie ňou žiadali ukončenie testovania na zvieratách.

Za jeden rok sa vyzbieralo viac ako 1,4 milióna podpisov. Petíciu podporilo viac ako 37-tisíc Slovákov. Informovala v tlačovej správe zo Slobody zvierat Silvia Čaňová.

Koniec testov na zvieratách

V laboratóriách po celej Európe sa na výskum a testovanie každoročne využíva viac ako desať miliónov zvierat, medzi ktorými sú psy, mačky, králiky, myši, ale aj primáty a hospodárske zvieratá.

Aj napriek tomu, že existujú alternatívy bez testovania na zvieratách, ich utrpenie a testovanie dlhodobo neklesá. Využívanie alternatívnych postupov nenariaďuje legislatíva a chýba tiež systémová podpora modernej vedy.

Európska občianska iniciatíva žiada Európsku komisiu nielen o ukončenie používania zvierat v kozmetických a iných chemických testoch, ale aj o prijatie plánu na postupné ukončenie všetkých druhov testov na zvieratách.

Zvieratá sa používajú vo vede a výskume, na zistenie bezpečnosti kozmetiky, potravín, krmív, chemických látok a materiálov pre priemysel aj domácnosti, veterinárnych a humánnych liečiv, zdravotníckych pomôcok.

Testujú sa na nich všetky materiály a výrobky dennej spotreby a každý deň na tieto účely použijú laboratóriá v Európe okolo 28 tisíc zvierat.

Slováci volajú po ukončení utrpenia zvierat

Petícia splnila všetky zákonné podmienky – viac ako milión podpisov občanov EÚ v priebehu roka, či podpisy získané aspoň zo siedmich členských štátov.

Do projektu sa zapojilo všetkých 27 členských štátov Únie a cieľ v počte podpisov splnilo až 22 z nich. Z hľadiska počtu obyvateľov sa Slovensko stalo šiestou najúspešnejšou krajinou.

„Toto je hlasný odkaz európskej verejnosti zákonodarcom a politikom, že nechceme kruté a zbytočné testy na zvieratách. Veda je pripravená, potrebná je už len politická vôľa prijať rozhodnutie a plán, ktoré ukončia utrpenie miliónov zvierat v európskych laboratóriách,“ informovala predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.

Ďalším krokom bude verifikácia podpisov autoritami jednotlivých členských štátov a odovzdanie petície Komisii, ktorá má následne 6-mesačnú lehotu na prípravu oficiálnej odpovede na požiadavky petície.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavla DugovičováSilvia Čaňová
Firmy a inštitúcie Sloboda zvierat