Ukrajina tento rok vyprodukuje o milióny ton menej obilnín. Vzhľadom na situáciu to však nebude až také zlé

Obilie, Ukrajina
Obilie na Ukrajine. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ukrajina očakáva, že v roku 2022 zožne najmenej 50 miliónov ton obilnín. Ako podľa spravodajského webu CNN uviedol prvý námestník ministra pre agrárnu politiku a potraviny Taras Vysockij, bude to výrazne pod 85 miliónmi ton, ktoré vyprodukovala v predchádzajúcom roku, no stále nad pôvodne očakávaným množstvom.

Všetko bude závisieť od úrody

„Keď vezmeme do úvahy všetky okolnosti a ťažkosti s vysievaním a logistikou počas vojny, očakávame, že úroda nebude taká zlá. Bude vyššia ako priemer za ostatných päť rokov. Najmenej 50 ton obilnín, možno viac… Závisí to od úrody kukurice, ktorej výsledky uvidíme v októbri,“ povedal Vysockij.

Ten tvrdí, že Ukrajina bude musieť vyviezť aspoň časť úrody. „Vnútornú spotrebu máme menej ako 20 miliónov ton, čo znamená, že najmenej 30 miliónov ton úrody sa bude musieť vyviezť,“ dodal.

Oklieštené možnosti exportu

Podľa Vysockého bolo v marci vyvezených 350-tisíc ton poľnohospodárskych produktov a v apríli to bolo milión ton. V priebehu júna z Ukrajiny vyviezli 2,1 milióna ton, čo podľa Vysockého dokazuje, že alternatívne možnosti Ukrajiny na export sa zlepšili.

Dodal, že úroda pšenice bude mať potravinársku kvalitu, čo znamená, že ju možno použiť na výrobu chleba, a nie na kŕmenie dobytka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom