Únia hydinárov odsudzuje tlak aktivistov na ukončenie predaja vajec z klietkového chovu

Sliepka, sliepky, vajíčka
Klietkový chov sliepok. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) tvrdo odsudzuje tlak aktivistov, ktorý nabáda slovenských obchodníkov na ukončenie nákupu slepačích vajec z klietkového chovu.

Zníženie potravinovej sebestačnosti

Takýto tlak aktivistov je podľa ÚHS tlakom na zníženie potravinovej sebestačnosti Slovenska. „Takéto aktivity tvrdo odsudzujeme, nakoľko smerujú k poškodzovaniu dobrého mena a diskriminácii slovenských obchodníkov podporujúcich slovenských chovateľov,“ konštatoval riaditeľ ÚHS Daniel Molnár.

Až 80 % celkovej produkcie vajec na Slovensku pochádza z obohateného klietkového chovu a napriek tomu, že slovenské podniky svoje chovy podľa ÚHS postupne prerábajú, vzhľadom na finančné možnosti a zatiaľ bez podpory štátu to ide pomalým tempom.

Kvalita života nosníc

„Tlačenie na slovenských obchodníkov a vyhrážanie sa cielenými kampaňami podporujúcimi bojkot slovenských prevádzok považujeme za neadekvátne. Zároveň je potrebné zdôrazniť, že kvalita a zloženie vajec nezávisí od spôsobu chovu. Nie je dôležité, či bola nosnica chovaná v obohatenej klietke, na podstielke alebo vo voľnom výbehu. Kvalitu a zloženie vajec ovplyvňuje iba krmivo, ktoré nosnica konzumuje a jeho zloženie,“ pokračoval Molnár.

O kvalite života nosnice podľa ÚHS najlepšie vypovedá počet znesených vajec a počet uhynutých nosníc. „Tieto ukazovatele sú v klietkovom, ako aj podstielkovom spôsobe chovu porovnateľné. Tlak aktivistov môžeme preto považovať za tlak na zníženie sebestačnosti Slovenska v produkcii vajec a zvýšenie cien vajec na pulte spotrebiteľov,“ uzavrel riaditeľ ÚHS.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel Molnár
Firmy a inštitúcie ÚHS Únia hydinárov Slovenska