Únia zlyháva v ochrane opeľovačov a dovoľuje pesticídy, tvrdí Európsky dvor audítorov

včela
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska únia (EÚ) zlyháva v ochrane opeľovačov pred vyhynutím a umožňuje používanie pesticídov, ktoré spôsobujú smrť niektorých kľúčových druhov.

V novej správe to tvrdí Európsky dvor audítorov, podľa ktorého sú snahy Bruselu o ochranu včiel, ôs, motýľov a ďalších druhov neefektívne.

Kľúčová úloha pri reprodukcii rastlín

Poukázali tiež na to, že medzi rokmi 2013 a 2019 vydali 206 mimoriadnych povolení na použitie troch neonikotinoidov, ktoré sú od roku 2018 striktne zakázané. Sú nimi imidakloprid, tiametoxám a klotianidín.

„Opeľovače zohrávajú kľúčovú úlohu pri reprodukcii rastlín a fungovaní ekosysému. Ich úbytok by sme mali vnímať ako hlavnú hrozbu pre naše životné prostredie, poľnohospodárstvo a kvalitné dodávky potravín. Doterajšia iniciatíva EÚ na ochranu voľne žijúcich opeľovačov bola veľmi slabá na to, aby priniesla ovocie,“ povedal člen Európskeho dvora audítorov Samo Jereb.

Dôsledky intenzívneho poľnohospodárstva

Takmer štyri pätiny rastlín a plodín mierneho pásma sú závislé v rôznej miere od opeľovania hmyzom. Celosvetová správa z roku 2019 potvrdila, že takmer 40 % druhov hmyzu čelí vyhynutiu.

Najviac ohrozené sú motýle, mole, včely a chrobáky. Hlavnými dôvodmi sú strata habitatu v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva, používanie pesticídov a hnojív.

Monitorovanie preukázalo, že od roku 1990 klesla populácia sledovaných motýľov o 39 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópsky dvor audítorov