V bratislavskej Dúbravke začali s výsadbou stromov, pred mrazmi ich ošetria špeciálnou látkou

Earth Day, planting the trees
Bratislavská mestská časť Dúbravka vysadí v 17 lokalitách spolu až 83 stromov. Foto: ilustračné, gettyimages.com

Bratislavská mestská časť Dúbravka začala s výsadbou 83 stromov v 17 lokalitách. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinatová. „Kmeň stromu bude natretý špeciálnou bielou látkou, ktorá zabezpečí, aby sa na ňom nerobili trhliny od mrazu, keďže medzi dňom a nocou je vysoký teplotný rozdiel,“ uviedla hovorkyňa.

Nové stromy pribudnú v lokalitách Bagarova, Batkova, Bazovského, Bullova, Ožvoldíkova, Lipského, Cabanova, ulica Kpt. Jána Rašu, ulica Karola Adlera, Pod záhradami, Park Pekníkova, park Fedákova, areál Materskej školy Ušiakova, areál Základnej školy Nejedlého či detské ihrisko Húščavova.

Pletivo, ktoré sa rozpadne

„Stromy sa sadia s obalenými koreňmi tak, aby bol udržaný koreňový systém a zemina okolo neho. Obalené sú pletivom, ktoré sa v zemi rozpadne v priebehu jedného či dvoch rokov,“ približuje Marián Jucha zo spoločnosti Rugos, ktorá túto jeseň sadí v Dúbravke stromy.

„Do zeme sa pridáva substrát pre lepšie zakorenenie a tiež pomalšie rozpustné hnojivo a silikát gél, ktorý zaistí dlhšiu vlhkosť okolo koreňov stromov,“ dodáva.

Nové stromy oživili verejné priestory aj v minulých rokoch. „V roku 2015 pribudlo 20 nových stromov, v roku 2016 to bolo 31 stromov, v roku 2017 viac ako 50 a v rokoch 2018 a 2019 takmer stovka nových stromov každý rok,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že k prioritám mestskej časti patrí aj pravidelná kontrola a starostlivosť o verejnú zeleň.

Stromy pod drobnohľadom

„Zabezpečujeme potrebnú starostlivosť o dreviny,“ približuje Zuzana Knetigová z Oddelenia životného prostredia miestneho úradu.

„Mladé stromy máme pod drobnohľadom. Najmä v prvých troch rokov je potrebné zabezpečiť im prísun vody, aby dobre zakorenili a adaptovali sa na nové podmienky. Následne zabezpečujeme výchovné rezy, ktoré to potrebujú na správne založenie a tvarovanie mladej koruny. Tie vykonávajú odborníci, arboristi,“ uzavrela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom