V dôsledku zvyšovania hladiny morí hrozí močiarom v delte Mississippi potopenie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fall Colors on a MIdwest River
Močiarom v delte Mississippi hrozí potopenie Foto: Getty images

Celosvetové stúpanie hladiny morí ohrozuje močiare v delte rieky Mississippi v USA. Podľa štúdie vedcov z Tulane University v New Orleans, ktorá vyšla v odbornom periodiku Science Advances, sú pobrežné močariská v bode zlomu, keď aj malý nárast morskej hladiny povedie k ich rozsiahlemu potopeniu.

Zvyšovanie hladiny morí

Vedci skúmali stovky sedimentárnych jadier datujúcich od začiatku 90. rokov, aby zistili, ako močiare reagovali na rôzne úrovne zvyšovania hladiny morskej vody za 8500 rokov.

„Predošlé skúmania naznačili, že močiare dokážu držať krok s nárastom hladiny mora až o desať milimetrov ročne, ale tieto štúdie boli založené na pozorovaniach vo veľmi krátkych časových oknách, tradične len v rámci niekoľko desaťročí alebo menej,“ vysvetlil vedúci autor štúdie Torbjörn Törnqvist s tým, že jeho tím sa rozhodol skúmať oveľa dlhšie obdobie.

„Skúmali sme reakcie močarísk pred viac ako 7000 rokmi, keď hladiny morí stúpali veľmi rýchlo, no boli v rozmedzí toho, čo očakávame neskôr v tomto storočí,“ ozrejmil.

Z výskumu vyplynulo, že ak zvyšovanie hladiny morí prekročí tri milimetre ročne, tak sa väčšina močarísk v delte Mississippi potopí za niekoľko storočí.

Desivé zistenia

Keď táto miera prekročí 7,5 milimetra ročne, potopia sa za zhruba pol storočia. „Desivé je, že v súčasnosti zvyšovanie hladiny morí v dôsledku klimatických zmien už prekročilo pôvodný bod zlomu pre potápanie močiarov,“ skonštatoval Törnqvist.

Ako dodal, vzhľadom na súčasnú situáciu sa zvyšovanie hladiny ešte zrýchli a povedie k ešte rýchlejšej strate močarísk v budúcnosti.

V pobrežných oblastiach štátu Louisiana zostáva 15-tisíc kilometrov štvorcových močarísk. Zistenia vedcov však naznačujú, že strata väčšiny z nich je pravdepodobne nevyhnutná.

Podľa Törnqvista ale stále existujú zmysluplné kroky, ktoré sa dajú podniknúť v snahe zabrániť najhorším výsledkom.

Jedným z nich je drasticky obmedziť emisie skleníkových plynov, čo by zabránilo zvyšovaniu hladiny morí vysokou rýchlosťou. Ďalším napríklad veľké odklony rieky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Torbjörn Törnqvist